Nečekaný úspěch: Teleskop Euclid objevil úžasný Einsteinův prstenec

Vesmírný teleskop Euclid ve zkušebním provozu zachytil Einsteinův prstenec, který obepíná centrum galaxie NGC 6505.

19.02.2025 - Stanislav Mihulka



Evropský vesmírný dalekohled Euclid vyrazil do vesmíru 1. července 2023. Nachází se v blízkosti Lagrangeova bodu L2, kde pozoruje hluboký vesmír, především kvůli výzkumu temné hmoty a temné energie. Než ale oficiálně zahájil výzkum, musel projít úvodními testy, které ověřily funkčnost jeho přístrojů.

Během rané fáze testů, která se uskutečnila v září 2023, Euclid pořídil několik zkušebních snímků. Ty byly záměrně rozostřené, ale vědci si přesto na jednom z nich všimli něčeho velmi zajímavého. Změnili proto plán a dotyčnou oblast důkladně prozkoumali. Výsledkem je působivý objev.

Prstenec v centru galaxie

V galaxii NGC 6505, vzdálené 590 milionů světelných let, Euclid objevil krásný a kompletní Einsteinův prstenec. Prstenec vykresluje záření mnohem vzdálenější galaxie, která je v ideálním zákrytu s centrem galaxie NGC 6505. Je od nás vzdálená asi 4,42 miliard světelných let. Doposud jsme ji nepozorovali a ještě ani nemá jméno. Podrobnosti nečekaného objevu zveřejnil odborný časopis Astronomy & Astrophysics.

Einsteinův prstenec je projev gravitačního čočkování. Všechny gravitační čočky stojí za pozornost, protože je to vzácný jev a vědcům přinášejí spoustu zajímavých informací,vysvětluje Conor O'Riordan z Institutu Maxe Plancka pro astrofyziku. „Tahle je speciální, protože je blízko k nám a vizuálně je překrásná.“


Další články v sekci