Nečekaný úspěch: Teleskop Euclid objevil úžasný Einsteinův prstenec
Vesmírný teleskop Euclid ve zkušebním provozu zachytil Einsteinův prstenec, který obepíná centrum galaxie NGC 6505.
Evropský vesmírný dalekohled Euclid vyrazil do vesmíru 1. července 2023. Nachází se v blízkosti Lagrangeova bodu L2, kde pozoruje hluboký vesmír, především kvůli výzkumu temné hmoty a temné energie. Než ale oficiálně zahájil výzkum, musel projít úvodními testy, které ověřily funkčnost jeho přístrojů.
Během rané fáze testů, která se uskutečnila v září 2023, Euclid pořídil několik zkušebních snímků. Ty byly záměrně rozostřené, ale vědci si přesto na jednom z nich všimli něčeho velmi zajímavého. Změnili proto plán a dotyčnou oblast důkladně prozkoumali. Výsledkem je působivý objev.
Prstenec v centru galaxie
V galaxii NGC 6505, vzdálené 590 milionů světelných let, Euclid objevil krásný a kompletní Einsteinův prstenec. Prstenec vykresluje záření mnohem vzdálenější galaxie, která je v ideálním zákrytu s centrem galaxie NGC 6505. Je od nás vzdálená asi 4,42 miliard světelných let. Doposud jsme ji nepozorovali a ještě ani nemá jméno. Podrobnosti nečekaného objevu zveřejnil odborný časopis Astronomy & Astrophysics.
„Einsteinův prstenec je projev gravitačního čočkování. Všechny gravitační čočky stojí za pozornost, protože je to vzácný jev a vědcům přinášejí spoustu zajímavých informací,“ vysvětluje Conor O'Riordan z Institutu Maxe Plancka pro astrofyziku. „Tahle je speciální, protože je blízko k nám a vizuálně je překrásná.“