NASA vyšle suborbitální rakety do stínu nadcházejícího zatmění Slunce
Blížící se úplné zatmění Slunce, které protne Spojené státy, je výbornou příležitostí nejen k pozorování Slunce, ale také k vědeckému výzkumu atmosféry. Američtí vědci jsou na tuto událost připraveni…
Ve Spojených státech a také v malé části Kanady probíhají intenzivní přípravy na blížící se úplné zatmění Slunce. Dojde k němu v pondělí 8. dubna a relativně úzký pás úplného zatmění přetne USA od Texasu na jihozápadě až po Maine na severovýchodě. Místní úřady a obyvatelé se připravují na tuto efektní událost, NASA má ale jiné starosti.
Úplné zatmění není úplně běžný fenomén a představuje zajímavou příležitost k výzkumu. Vědci a inženýři NASA připravili tři suborbitální rakety APEP (Atmospheric Perturbations around Eclipse Path), které proletí oblastí stínu nadcházejícího zatmění. Měly by dosáhnout výšky kolem 420 kilometrů. Budou zkoumat vliv zatmění Slunce na svrchní vrstvy zemské atmosféry.
Sondování následků zatmění Slunce
Rakety APEP se již osvědčily při prstencovém zatmění Slunce loni v říjnu, kdy startovaly a přistávaly v oblasti armádního zařízení White Sands Test Facility v Novém Mexiku. Tentokrát budou operovat ze zařízení NASA Wallops Flight Facility ve Virginii. Proti předchozí misi mají k dispozici nové přístroje.
Hlavním úkolem raket APEP bude prostudovat jevy v ionosféře, k nimž bude docházet při zastínění slunečního svitu Měsícem během úplného zatmění Slunce. Misi raket APEP během zatmění povede specialista na fyziku kosmických letů Aroh Barjatya z Aeronautické univerzity Embry–Riddleho na Floridě.
Rakety APEP odstartují ve třech různých časech – 45 minut před zatměním, při zatmění a 45 minut po zatmění. Tyto intervaly jsou podle odborníků důležité pro odběr dat, která prozradí, jak naše ionosféra reaguje na chvilkové „vypnutí“ slunečního svitu. Z dřívějších výzkumů například víme, že v ionosféře vznikají poruchy, které narušují rádiovou komunikaci. Američtí vědci nasadí do sledování ionosféry kromě raket také stratosférické balony i celou řadu pozemních radarů.