Nádherná sépie Metasepia pfefferi: Miniaturní plameny na mořském dně
Sépie s latinským názvem Metasepia pfefferi nemá v češtině pojmenování, ale v angličtině se jí říká Flamboyant cuttlefish, což je velmi výstižné označení, které lze přeložit jako sépie nádherná nebo plamenná.
Už při pohledu na právě narozenou sépii tohoto druhu mohou zaujmout její zářivé barvy a u dospělého exempláře je zbarvení ještě výraznější. Proč jen „mohou“? Protože v jejím přirozeném prostředí byste tohoto maximálně osm centimetrů dlouhého tvora mohli snadno přehlédnout. Za normálních okolností je totiž sépie zbarvená tmavě hnědě a dokonale splývá se svým okolím. Při ohrožení ale okamžitě mění barvy do ohnivých „plamenů“ a snaží se tak odradit potenciální predátory.
A nejde jen o planou výhrůžku, protože pokožka tohoto pestrobarevného hlavonožce obsahuje unikátní toxiny a pozření takového úlovku by skutečně mohlo být pro predátory osudné.
TIP: Barevný paradox: Hlavonožci umí měnit barvy, přestože jsou barvoslepí
Metasepia pfefferi žije v mělkých vodách od pobřeží západní Austrálie až po Novou Guineu. Rovněž byla pozorována u indonéských ostrovů Sulawesi a Moluky, u malajských ostrovů Mabul a Sipadan a na Filipínách. Jde o dravého tvora, který se živí drobnými rybami a korýši.
Samičky sépie Metasepia pfefferi kladou vajíčka jedno po druhém na chráněná místa mořského dna – například do štěrbin korálového útesu. Čerstvě nakladená vajíčka jsou bílá ale postupně se zprůhledňují, takže vyvíjející se zárodky jsou v nich jasně viditelné. Malé sépie dokážou ihned od narození „zapínat a vypínat“ ochranné zbarvení. (foto: Shutterstock)