Na zemské orbitě se z nejasných důvodů rozpadl velký satelit
Americký komunikační satelit Intelsat 33e se z doposud nevyjasněných příčin rozpadl na nejméně 20 kusů. Podle odborníků je nejpravděpodobnější příčinou jeho zničení technický problém, vyloučený ale není ani nepřátelský útok.
Množství odpadu na orbitě Země se rychle zvětšuje. V současné době jde asi o 4 300 tun a neustále přibývají další a další kusy tohoto velmi nebezpečného druhu odpadu. Letos 19. října k nim přibylo dalších téměř sedm tun, když se náhle a z nejasných důvodů rozpadl velký americký komunikační satelit Intelsat 33e společnosti Boeing.
Intelsat 33e poskytoval širokopásmovou komunikaci na geostacionární dráze nad zemským rovníkem a v době zániku se nacházel asi 35 tisíc kilometrů nad Indickým oceánem. Z doposud nejasných příčin nejprve ztratil energii, a poté se rozpadl na nejméně dvacet kusů.
Zánik satelitu
Nejde o první podobný případ. V minulosti jsme byli svědky zániku satelitů kvůli náhodným srážkám, sluneční aktivitě nebo i cílenému zničení. Není žádným tajemstvím, že řada zemí vyvíjí technologie určené k útokům na satelity, ať už fyzické nebo třeba kybernetické.
Jako nejpravděpodobnější příčina se v tuto chvíli jeví technické selhání, byť byl Intelsat 33e relativně nový – do vesmíru zamířil v srpnu 2016. Již dříve ale čelil technickým obtížím. Například v roce 2017 se dostal na zamýšlenou oběžnou dráhu až o tři měsíce později, než bylo plánováno. Důvodem byly problémy s primární tryskou satelitu, která je nutná pro ovládání výšky satelitu na orbitě a jeho zrychlení. Další problémy se objevily, když družice prováděla zážehy nezbytné pro udržení na určené oběžné dráze. Spotřebovala při tom více paliva než měla, což zkrátilo předpokládanou délku její mise o 3,5 roku. Pro provozovatele jde o nešťastnou událost i vzhledem k tomu, že v době zániku nebyl satelit podle všeho pojištěný. V současnosti probíhá vyšetřování příčin zničení Intelsatu, které by mělo celou záležitost osvětlit.
Podle letošní zprávy Evropské vesmírné agentury bylo od roku 1957 dopraveno na oběžnou dráhu Země více než 19 000 nejrůznějších satelitů, přičemž více než 13 000 se ve vesmíru stále nachází (funkčních je podle ESA přibližně 10 200 kusů). Celková hmotnost všech objektů na zemské orbitě přesahuje 13 000 tun, z nichž 4 700 tun připadá kosmický odpad.