Na vlastní kůži: Australský entomolog si nechává dobrovolně sát krev komáry
Tisíce komářích bodnutí musí pravidelně vytrpět Dr. Perran Stott-Ross, entomolog z University v Melbourne. Na vlastní kůži tak testuje výsledky svého výzkumu, který má za cíl omezit šíření smrtící horečky dengue, přenášenou právě komáry.
Práce doktora Rosse spočívá v infikování komárů symbiotickou bakterií rodu Wolbachia. Tato bakterie je specifická díky svým schopnostem navodit u hostitelů reprodukční anomálie a redukovat tak přenos patogenními organismy. Aby byl doktor Ross scopen vyhodnocovat efektivitu svého postupu, vystavuje své tělo bodavému hmyzu. Během svých experimentů „inkasuje“ až pět tisíc bodnutí, během kterých ho hmyz připraví o 16 mililitrů krve.
TIP: Britští vědci nabízejí tisíce liber: Stačí se nechat nakazit černým kašlem
A co je na poněkud výstředním postupu vlastně nejtěžší? Podle doktora Rosse to není samotná bolest, na tu si lze postupem času zvyknout. Za opravdovou výzvu ale považuje odolat nutkání svědící bodance poškrábat.
Horečka dengue
Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry. Dengue je také známá jako „horečka lámající kosti“ − může totiž působit lidem bolest připomínající lámání kostí. K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. U některých lidí se horečka dengue může rozvinout do jedné ze dvou život ohrožujících forem. Proti nemoci neexistuje žádná účinná vakcína, která by člověka před nakažením chránila, je však možné provést opatření, jež mohou infikování člověka zabránit. Lidé se mohou před komáry chránit a snažit se omezit počet štípnutí.