Na Slunci se nedávno otevřela velká díra a vychrlila energetické částice
Slunce se blíží do dalšího minima solární aktivity a obří koronální díry uvidíme stále častěji
Americká vesmírná solární observatoř Solar Dynamics Observatory (SDO) zaznamenala, že se ve dnech 7. až 9. listopadu na Slunci otevřela nápadná velká díra, ze které proudily rychlé a energetické částice.
Obavy ale nejsou podle odborníků na místě. Ačkoliv takový jev působí strašidelně, tyto takzvané koronální díry jsou ve skutečnosti docela běžné. Jde o oblasti sluneční korony, které mají výjimečně nízkou hustotu a teplotu.
Díra ve sluneční koroně
Na rentgenových snímcích nebo na snímcích v oblasti extrémního ultrafialového záření Slunce jsou tyto díry patrné jako velmi tmavé oblasti. V těchto místech se „otevírá“ magnetické pole Slunce a snadněji odtud proudí sluneční vítr.
TIP: Na Slunci to vře: O víkendu se odehrála další silná erupce třídy X1.8
Tato konkrétní „díra na Slunci“ se na Zemi projevila zesílením polárních září, které byly viditelné i tak daleko na jihu, jako je Nebraska ve Spojených státech. Slunce v současné době směřuje k dalšímu minimu solární aktivity, takže počet slunečních skvrn i sluneční erupcí by měl klesat. Koronálních děr se to ale netýká a ty by naopak v tomto období měly převažovat.