Mumie plná překvapení: Namísto kněze ukrývala těhotnou ženu
Starověká egyptská mumie, o níž jsme dříve mysleli, že ukrývá tělo kněze, je ve skutečnosti těhotnou ženou
Polští archeologové odhalili skryté tajemství egyptské mumie z prvního století našeho letopočtu. Vědci prozkoumali egyptskou mumii, která je od roku 1826 majetkem Varšavské univerzity. Podle nápisů na sarkofágu mělo jít o ostatky vysoce postaveného kněze ze starověkých Théb. Badatelé původně pátrali po známkách nemoci či příčině smrti, to, co ale objevili, je opravdu překvapilo. Rentgen a výpočetní tomografie totiž prozradily, že uvnitř mumie je žena, navíc v pokročilém stupni těhotenství. Ženě bylo v době smrti 20 až 30 let a byla na konci druhého trimestru těhotenství (26 až 28 týden).
Kněz, kterému chyběl penis
Okolnosti identity těla zřejmě zůstanou trvalou hádankou. Paradoxně v časech, kdy byla mumie před téměř 200 lety dopravena do Polska se věřilo, že je o ostatky ženy. Teprve na počátku 20. století se podařilo rozluštit nápisy na sarkofágu, podle kterých mělo jít o kněze jménem Hor-Djehuty. Podle vedoucího výzkumu Wojciecha Ejsmonda je možné, že vydávání ženského těla za tělo kněze mělo zvýšit hodnotu mumie, mohlo jít ale i o dílo vykradačů hrobů. Ejsmond to ostatně nepovažuje za nic neobvyklého, až 10 % mumií v muzeálních sbírkách je podle něj identifikovaných chybně.
Na první nesrovnalosti vědci narazili relativně brzy – snímkování pomocí výpočetní tomografie ukázalo na muže nepřirozeně jemnou kosterní strukturu. Další snímky a 3D vizualizace pak odhalily dlouhé vlasy, mumifikovaná prsa a chybějící penis. Bylo tak zřejmé, že se nejedná o tělo kněze, nýbrž o tělo ženy.
Mumie s outěžkem
Další pátrání pak vědcům přineslo více otázek než odpovědí. Že je něco v nepořádku, si jako první všimla antropoložka a archeoložka z Archeologické fakulty Varšavské univerzity Marzena Ożarek-Szilke. Během závěrečných prací na projektu si tato matka tří dětí na jednom ze snímků všimla, že mumie má v břiše něco, co připomíná malou nožičku. Její podezření pak potvrdil rentgen a výpočetní tomografie.
TIP: Rozřešení záhady: Co zabilo „ječící“ egyptskou princeznu?
Podle Wojciecha Ejsmonda je to vůbec poprvé, kdy byla objevena mumie těhotné ženy. V minulosti se již podařilo objevit kosterní pozůstatky těhotných žen, ale pozůstatky v podobě mumie ještě nikdy. Vědci zatím nemají odpověď na otázku, proč nebylo tělo nenarozeného dítěte z břicha matky vyjmuto. Při mumifikaci totiž běžně docházelo k odstraňování vnitřních orgánů. Neznámou zůstává také příčina smrti ženy, vzhledem k jejímu pokročilému stupni těhotenství ale vědci předpokládají, že by mohla souviset právě s ženinou graviditou.
Úplnou jistotu vědci nemají ani v otázkách stáří mumie. Techniky použité při mumifikaci totiž naznačují, že by ve skutečnosti mohla být mnohem starší, než se původně předpokládalo. Jistotu má ale přinést až další výzkum.