Mohl být kdysi život na Venuši? Simulace říkají, že ano
Planeta Venuše možná nebývala tak děsivě horká, jako je dnes. Mohl tam být i život?
Planeta Venuše je sice velikostí téměř stejná jako Země, jinak je to ale extrémně pekelný svět. Na povrchu Venuše panuje drtivý tlak asi 92násobku pozemského atmosférického tlaku a spalující horko s průměrnou teplotou 464 °C. Nic živého ze Země by tam nepřežilo.
Mezinárodní tým vědců tvrdí, že tomu tak nebývalo vždy. Nasimulovali si podmínky na Venuši miliardy let do minulosti a zjistili, že Venuše docela dobře mohla být natolik přívětivá, že by tam mohl existovat život pozemského typu.
Podle simulací mohlo být zpočátku na Venuši podnebí velmi podobné Zemi, s oblaky, občasným sněžením a mělkými oceány. A takové podnebí mělo na Venuši vydržet o něco déle než 700 milionů let po vzniku Sluneční soustavy.
TIP: Neprodyšná atmosféra Venuše: Skleníkový efekt a pětisetstupňová výheň
Proč se to ale zvrtlo a z Venuše se stal děsivý mrtvý svět? Zmíněné simulace na to neodpověděly, protože zobrazovaly jen první 2 miliardy let po vzniku Venuše. Vědci se domnívají, že by to mohlo mít něco společného s rotací Venuše. Ta je dnes tak pomalá, že Venuše rychleji oběhne Slunce, než se otočí kolem své osy.