Mistr v šatech žebráka: Kdo je duchovním otcem nejslavnějšího španělského chrámu?

Málokdo proměnil tvář moderní Barcelony tak výrazně jako Antoni Gaudí. Celkem sedm děl tohoto výjimečného architekta se dostalo na seznam UNESCO.

21.08.2024 - Barbora Jelínková



Antoni Gaudí i Cornet přišel na svět v červnu 1852 coby páté dítě kovotepce z Reusu a do katalánského hlavního města se přestěhoval v 17 letech. Nastoupil tam na přírodovědeckou fakultu a záhy pokračoval ve studiu architektury. Svůj první dům, u nějž rovnou uplatnil nepřehlédnutelný osobitý styl, nepodobající se žádnému tehdy známému slohu, navrhl v roce 1878 – zakázku dostal od majitele cihelny Manuela Vicense. 

Jeho další kariéru určilo především setkání s průmyslníkem Eusebim Güellem, který se stal Gaudího mecenášem, financoval jeho projekty a mimo jiné jej pověřil vybudováním zahradního města. Z toho sice nakonec sešlo, ale v Barceloně se dosud nachází významný park nesoucí právě Güellovo jméno. Gaudí pro rodinu svého podporovatele postavil i sídlo a poprvé v něm navrhl také interiér. V roce 1883 se pak dostal k projektu velkolepého kostela a zasvětil mu zbylých čtyřicet let života.

V souladu s naprostou oddaností své práci se nikdy neoženil a žil jako asketa a vegetarián. Když ho v červnu 1926 v nedožitých 74 letech srazila tramvaj, údajně měl na sobě šaty žebráka a identifikoval jej teprve jeho známý kaplan z chrámu Svaté rodiny. Gaudí zemřel v nemocnici a je pochován v kryptě Sagrady Familie, stejně jako iniciátor její výstavby Josep Bocabella. Celkem sedm děl výjimečného architekta se dostalo na seznam UNESCO a katolická církev v současnosti pracuje na jeho beatifikaci neboli prohlášení za blahoslaveného. 

Pocta dělníkům

V roce 1909 nechal Gaudí v bezprostřední blízkosti staveniště zbudovat školu pro děti dělníků, takže ji mohly navštěvovat v době, kdy jejich otcové pracovali. Tváře některých pracovníků navíc nechal vytesat do fasády, aby tak zvěčnil jejich přínos ke vzniku chrámu.


Další články v sekci