Mise do neznáma: Flotila cubesatů míří do přehlížené ignorosféry

Doposud neprobádanou spodní část termosféry prozkoumají cubesaty programu QB50

25.04.2017 - Stanislav Mihulka



18. dubna odstartovala z floridského kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station mise Cygnus CRS OA-7. Nosná raketa Atlas V vynesla nákladní loď Cygnus společnosti Orbital ATK, které se již spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS a také další satelity. Součástí nákladu je i flotila 38 cubesatů, malých satelitů mezinárodního programu QB50, jehož účelem je prozkoumat nízké vrstvy termosféry, zhruba v oblasti 90 až 300 kilometrů nad zemských povrchem.

Flotila do ignorosféry

Tato část atmosféry je velmi málo prozkoumaná a odborníci ji proto přezdívají „ignorosféra“. V těchto výškách je už vzduch příliš řídký na to, aby ta mohl probíhat výzkum s využitím letadel nebo balónů. Zároveň je zde ale vzduchu stále tolik, že tu nejsou vhodné podmínky pro satelity.

TIP: Menší a levnější: Nanosatelity otevírají dveře univerzitnímu výzkumu vesmíru

Něco málo o ignorosféře víme díky měřením satelitů, které se tudy vracely na Zemi. A to je v podstatě všechno. Situaci by teď měly zlepšit právě cubesaty programu QB50. Zhruba za měsíc je vypustí astronauté z paluby ISS. Satelity o rozměrech přibližně 20 × 10 × 10 cm budou měřit parametry prostředí a měly by vědcům poprvé poskytout data z většího počtu míst v termosféře současně

  • Zdroj textu

    New Scientist

  • Zdroj fotografií

    QB50 project


Další články v sekci