Mimořádný úspěch: Sonda OSIRIS-REx odebrala vzorky z planetky Bennu
Meziplanetární sonda OSIRIS-REx úspěšně odebrala vzorky z 330 milionů kilometrů vzdálené planetky Bennu. Vědci věří, že podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti s sebou na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života
Jedna z velkých misí letošního roku má za sebou svůj vrchol. Dnes v noci dokázala meziplanetární sonda OSIRIS-REx úspěšně odebrat vzorky z 320 milionů kilometrů vzdálené planetky Bennu.
Příběh sondy OSIRIS-REx se začal psát před čtyřmi lety, kdy NASA oznámila svůj záměr vyslat k vzdálené planetce sondu, odebrat z ní vzorky a dopravit je zpět na Zemi. Minimálně první dva úkoly splnila sonda na výtečnou. Úspěch se ale rozhodně nerodil lehce.
Když sonda OSIRIS-REx koncem roku 2018 dorazila k planetce Bennu, čekala na inženýry studená sprcha. Snímky, které sonda pořídila ukazovaly, že povrch planetky je doslova posetý balvany. Původní předpoklady počítaly spíše s něčím, co mělo připomínat pláž s občasnými kameny. Následná analýza povrchu ukázala, že s výběrem místa pro odběr vzorků to rozhodně nebude jednoduché.
Do finálního výběru NASA nakonec zařadila čtyři lokality – Nightingale, Kingfisher, Osprey a Sandpiper (mimochodem ve všech případech jde o anglické názvy ptáků), přičemž jako primární odběrná lokalita byla vybrána oblast Nightingale.
Oblast Nightingale se z uvažovaných lokalit nachází v nejsevernější části Bennu. Jde o místo, které je uvnitř zhruba 140 metrů velkého kráteru. Je místem s nejnižším albedem a nejnižší povrchovou teplotou. Zároveň má jít o geologicky mladou oblast s množstvím různorodého materiálu.
TIP: Záhada planetky Bennu: Proč chrlí prach a kameny do okolního vesmíru?
Sestup směrem k planetce Benu zahájila sonda OSIRIS-REx včera kolem 20. hodiny našeho času, přičemž šlo o sestup velmi pozvolný – k místu odběru se sonda přiblížila okolo půlnoci. Vzorky sonda odebrala pomocí robotické paže TAGSAM. V okamžiku, kdy paže dosedla na povrch Bennu, sonda aktivovala nádrže s dusíkem, který rozvířil regolit pod hlavou robotické paže. Ten byl následně zachycen v odběrné hlavě. Cílem bylo odebrat 60 až 2 000 gramů vzorků, což se alespoň podle prvních informací podařilo. Na návrat domů by se sonda měla vydat přibližně v polovině příštího roku. Přistání se vzorky na Zemi NASA plánuje na druhou polovinu září 2023.
Planetka Bennu
Bennu je planetka patřící do Apollonovy skupiny, která byla objevena 11. září 1999 v rámci projektu Linear. Jedná se o planetku, jež je zařazena na seznam možných hrozeb v podobě možného dopadu na Zemi. Původní označení planetky 1999 RQ36 bylo v roce 2013 nahrazeno jménem 101955 Bennu v rámci soutěže „Name That Asteroid!“. Z více než osmi tisíc návrhů bylo vybráno jméno Bennu, které navrhl devítiletý Michael Puzio, a to podle mytologického egyptského ptáka Benu, jenž mu prý připadal podobný sondě OSIRIS-REx.