Lidé ve Středomoří si užívali asijské dobroty už před 3 700 lety
V Levantě jste si mohli dát sezam, kurkumu, banány nebo sóju dlouho před naším letopočtem
Dobré jídlo spojuje lidi a pohání obchod. Dávní obyvatelé Středomoří si díky tomu mohli užívat dobrodiní kuchyně jižní a východní Asie, o mnoho dříve, než jsme se mysleli. Zjistil to tým archeologů, který vedl Philipp Stockhammer z německé Ludwig-Maxmilians-Universität München.
Starověká globalizace
Badatelé prozkoumali mikroskopické zbytky jídla, které objevili v zubech 16 obyvatel dnešní Levanty, tedy ve východní části Středomoří. Tito lidé žili v 17. a také v 11. století před naším letopočtem, na lokalitách Megido a Tel Erani, které obě leží v Izraeli. Nešlo přitom jen o vysoce postavenou elitu, ale byli to lidé z různých sociálních vrstev.
Archeologové zjistili, že lidé v této oblasti dlouho před naším letopočtem měli k dispozici pokrmy ze vzdálených končin Asie, včetně sezamu, kurkumy, banánů a sóji. Tento objev posouvá čas příchodu těchto plodin do východního Středomoří o celá staletí, v případě sóji dokonce o tisíce let.
TIP: Izraelská poušť u Beer Ševy ukrývala nejstarší tavicí pec na světě
Jak k tomu dodává Stockhammer, odborníci se obvykle domnívají, že se raná éra globalizace týkala pouze obchodování s kovy a drahými kameny. Teď se ale ukazuje, že zároveň s tím probíhala i globalizace obchodu s potravinami a pochutinami. Podle Stockhammera víme o historii potravin stále jen málo, takže archeology čeká ještě řada podobných zajímavých objevů.