Lék proti nespavosti probral nepohyblivého a němého pacienta

09.10.2020 - Stanislav Mihulka



Nizozemským odborníkům, které vedl Hisse Arnts z Amsterdam University Medical Center, se povedl malý zázrak. Použitím běžného léku proti nespavosti se jim podařilo probrat pacienta s poškozeným mozkem, který nebyl schopný samostatně se pohybovat, jíst ani mluvit. Bylo to sice jen dočasné, ale takové experimenty nám napovídají, jak vlastně mozek funguje a jak bychom mohli podobným pacientům pomoci.

Jde o dnes 37letého muže jménem Richard, který se před osmi lety dramaticky dusil kusem masa. Bylo to tak vážné, že jeho mozek po nějaký čas trpěl závažným nedostatkem kyslíku. Nějako dobu se zdálo, že se pacient zlepšuje. Pak ale uvízl ve stavu takzvaného akinetického mutismu, v němž se nemůže hýbat ani mluvit. Je neustále při vědomí, ale ve zvláštním mrákotném stavu, v němž nereaguje na bolest, hlad či žízeň a nevyjadřuje žádné emoce.

TIP: Neurologové objevili malou část mozku, která funguje jako vypínač vědomí

Tomuto pacientovi začali lékaři podávat lék zvaný Zolpidem. Používá jako rychle působící prostředek proti nespavosti a působí i jako halucinogen s velmi proměnlivými účinky. Podobné experimenty se odehrály již dříve a Zolpidem se v nich osvědčil. Dvacet minut poté, co pacient tento lék dostal, poprvé po osmi letech sám od sebe promluvil. Po chvíli byl schopen sám chodit a také telefonovat.

Richard poté dostával Zodiac opakovaně. Po každé dávce byl až dvě hodiny aktivní. Když ale dostával lék několik dní po sobě, došlo ke dramatickému poklesu jeho účinnosti. Při méně častém užívání lék fungoval. Badatelé skenovali aktivitu mozku pacienta před podáním léku a po něm, aby zjistili, co se v takovém mozku děje a jak bychom to v budoucnu mohli řešit.

 

 


Další články v sekci