Kulovou hvězdokupu NGC 2419 tvoří více populací hvězd
Hvězdokupa NGC 2419 obsahuje přinejmenším dvě populace červených obrů, které se navzájem liší chemickým složením. Mohlo by jít o útvar vzniklý spojením původně samostatných skupin hvězd?
Hvězdy v kulových hvězdokupách si bývají navzájem velmi podobné. Mívají prakticky stejné složení, pokud jde o metalicitu, tedy obsah těžších chemických prvků. Rovněž bývají i podobně staré, protože všechny vznikly zhruba ve stejnou dobu. Hubbleův vesmírný dalekohled ale nedávno pozoroval hvězdokupu NGC 2419, pro kterou to tak úplně neplatí.
Hvězdokupa NGC 2419 (nebo též Caldwell 25) se nachází v souhvězdí Rysa. Je v mnoha ohledech pozoruhodná, například pokud jde o její vzdálenost – od Sluneční soustavy ji dělí 270 tisíc světelných let a od centra Mléčné dráhy dokonce 300 tisíc světlených let. Nachází se tedy dál než trpasličí galaxie Magellanovy oblaky.
Svérázná hvězdokupa
Hvězdokupa Caldwell 25 obíhá Mléčnou dráhu po velmi výstředné dráze, přičemž jeden kompletní oběh jí trvá 3,4 miliardy let. Zároveň jde o jednu z největších a nejjasnějších hvězdokup v této části vesmíru. Astronomové si původně mysleli, že jde o „potulnou“ hvězdokupu v mezigalaktickém prostoru, později se ale ukázalo, že je gravitačně svázána s Mléčnou dráhou.
Pozorování Hubbleova dalekohledu prozradila, že hvězdokupa NGC 2419 obsahuje dvě výrazné populace červených obrů, které se navzájem liší chemickým složením. Jedna z nich se vyznačuje neobvykle vysokým obsahem helia. Tito červení obři bohatí na helium se přitom nacházejí především v centru hvězdokupy a výrazně rotují.
TIP: Jako sůl na temném ubrusu: Hubbleův teleskop pořídil působivý snímek hvězdokupy ze souhvězdí Mečouna
Rovněž se ukázalo, že se hvězdy této hvězdokupy liší obsahem dalších prvků, obzvláště výrazně v případě dusíku. Uvedená pozorování Hubbleova teleskopu vyvolávají otázky o původu kulovitých hvězdokup. Jde o útvary vzniklé spojením původně samostatných skupin hvězd? Anebo je v tomto ohledu hvězdokupa NGC 2419 výjimečná?