Které sopečné erupce patří mezi nejničivější v historii?
Když se vulkány probudí, dokážou zaútočit mnoha směry – které ze sopečných erupcí jsou považovány za ty nejničivější?
Když se spící vulkány probudí, ohnivé kusy horniny dopadají ze vzduchu do všech stran. Z dálky úžasný přírodní ohňostroj, kdo se však ocitne v jeho blízkosti, budiž mu život milý! A nejen v blízkosti…
Supervulkán Toba (před 75 000 let)
Na Sumatře najdete největší sopečné jezero vzniklé po výbuchu. Erupce supervulkánu Toba měla zdrcující globální následky. Něco zdecimoval padající popel a prach, něco následné kyselé deště. Většinu živočišných a rostlinných druhů v jihovýchodní Asii erupce zlikvidovala. Mohla též způsobit ochlazení planety o 5 až 15 stupňů i poslední velké vymírání, které se týkalo i lidí. Přežili jen nejsilnější jedinci – právě jejich geny nosíme.
Úpadek mínojské civilizace (1620 př. n. l.)
Vlna tsunami vyvolaná výbuchem sopky na ostrově Théra postupovala rychlostí 160 km/h k severnímu pobřeží Kréty. A dosahovala prý výšky 150 metrů! Vlna spláchla celé pobřeží včetně kotvících lodí a výstavných paláců vzkvétající mínojské civilizace. Co neponičila voda, to pokryl sopečný prach, který znehodnotil úrodu.
Théra – včasné varování (1620 př. n. l.)
Přístav Akrotiri na ostrově Théra patřil k nejmodernějším a nejlidnatějším městům antického Řecka. Blízká sopka však místní strašila, často se tam též chvěla země. Až obyvatelé město raději opustili. Včas! Archeologové odkryli ruiny svědčící o sopečném výbuchu, nikoliv však lidské ostatky a ani cennosti. Obyvatelé neprchali na poslední chvíli.
Zakonzervované Pompeje (24. srpna 79)
Nejslavnější sopečná erupce starověku. První výbuch nastal odpoledne a doprovázel ho oblak plný prachu a kamenů, které dopadaly na ulice Pompejí. Ten během následujících několika hodin město a jeho obyvatele, kteří nestačili uprchnout, doslova pohřbil a tím zakonzervoval. V noci pak přišla další, ohnivá exploze, kterou následovala tekoucí láva o teplotě téměř 400 stupňů. Kromě Pompejí pohřbila i město Herculaneum.
Drama v Japonsku (5. srpna 1783)
Obávanou horu Asama v centrálním Japonsku už v květnu zahalil dusivý dým a sopečný prach, který pokryl půdu a zadusil klíčící úrodu. Samotný výbuch přišel o tři měsíce později. Vystřelující kameny zasáhly oblast několika kilometrů, všude se valila láva. Z vesnice Kanabra se zachránila pouhá pětina obyvatel – ti, kteří se uchýlili do chrámu na kopci. Žhnoucí příval se totiž zastavil těsně pod ním. Kvůli sopečnému prachu přišla neúroda a velký hladomor, který si vyžádal životy 1 200 tisíc obyvatel Japonska.
Tambora (1815)
Jde o vulkán na severu indonéského ostrova Sumbawa. Jeho erupce v roce 1815 byla jednou z nejtragičtějších v novodobé historii: zahynulo při ní téměř 100 tisíc lidí. V následujícím roce se celá severní polokoule ochladila – léto jako by nepřišlo. Zatímco před výbuchem měla hora 4 300 metrů, po něm jí o 1 450 metrů ubylo.
Sopka Krakatoa (27. srpna 1883)
Název této sopky se ne náhodou podobá známému Čapkovu dílu. Ničivá třaskavina Krakatit si v síle detonace se sopkou nijak nezadal. Krakatoa leží v Indonésii mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Toho roku vybuchla několikrát, ale to, co se stalo 27. srpna, vypadalo jako konec světa. Ostrov, na kterém se nacházela, v podstatě roztříštila. Výbuch vyvolal tsunami vysoké až 40 metrů, které ničily blízká i vzdálená pobřeží a vyžádaly si na 36 tisíc životů. Síla exploze byla třináct tisíckrát silnější něž výbuch atomové bomby v Hirošimě.
Vulkán Pelée (8. května 1902)
Nad městem St. Pierre na ostrově Martinik se dlouhá léta tyčila hrozba v podobě sopky Pelée. Od začátku osudného roku projevovala aktivitu. Jenže místní političtí představitelé se dohodli, že evakuovat se bude až po volbách 11. května. Když 8. května přišel mohutný výbuch, z trhliny, kterou způsobily předchozí výbuchy, vytryskl pyroklastický proud žhavých kamenů a plynů. Město pohřbil během šedesáti vteřin. Ze 28 tisíc obyvatel přežili jen dva.
Pinatubo na Filipínách (1991)
Jedna z největších sopečných erupcí 20. století. Možná ji probudilo zemětřesení z předchozího roku, od té doby se každopádně hlásila o slovo. Bylo tak dost času na sledování, přípravy a evakuaci, která se nakonec dotkla 330 tisíc lidí. I tak si výbuch vyžádal 847 obětí na životech. Důsledky na zemědělství a ekonomiku byly nedozírné a zdaleka je nevyrovná „vulkánová turistika“, která se po vyřádění sopky rozproudila.