Klima v loňském roce prolomilo obávanou hranici 1,5 °C. Jsme odsouzeni k zániku?

Teploty v loňském roce překročily „magickou“ hranici oteplení o 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Co to vlastně pro planetu znamená?

18.02.2024 - Stanislav Mihulka



Je to oficiální. Odborníci evropské Služby Copernicus pro klimatické změny (C3S) potvrdili, že během uplynulých 12 měsíců roku 2023 bylo na Zemi tepleji o více než 1,5 °C oproti předindustriální éře, tedy období mezi lety 1850 a 1900. Vlastně to není překvapení. V loňském roce se k postupujícímu oteplování planety přidal klimatický jev El Niño a výsledkem bylo pořádné horko a extrémní klimatické události s ním spojené.

Často medializovaná míra oteplení o 1,5 °C pochází z doby klimatické konference v Paříži v roce 2016, kde ji prosazovali především zástupci malých ostrovních států. Na mnoha ostrovech žijí lidé doslova jen metry nad hladinou oceánu a globální oteplování bezprostředně ohrožuje jejich domovy. Hranice 1,5 °C se stala sloganem, používaným při výzvách k radikálnímu omezení emisí uhlíku.

Magická hranice

Vědci ovšem poukazují na to, že vlastně nepanuje shoda, jak by mělo vypadat překročení uvedené hranice 1,5 °C. Většina z nich souhlasí, že by mělo jít spíše o průměr teplot z několika let a nikoliv jen jediného roku. Každopádně se ale zdá, že pokud nedojde k důraznému omezení emisí uhlíku, bude hranice 1,5 °C brzy prolomena i průměrem za několik let, zřejmě někdy ve třicátých letech tohoto století.

Můžeme tomu nějak zabránit? Podle odborníků je překročení hranice oteplení o 1,5 °C oproti předindustriálnímu období prakticky nevyhnutelné, ať uděláme cokoliv. Příčin je celá řada, v neposlední řadě i to, že ekonomika je stále závislá na fosilních palivech do takové míry, že to znemožňuje rychlou změnu na zelenou ekonomiku.

TIP: Rok 2023 byl nejteplejším v historii měření: Kde bylo nejtepleji?

Znamená to, že se blížíme k bodu, z něhož již nebude návratu? Podle vědců je to dost komplikovaná otázka. Nemáme přesnou představu, kdy se odehrají události, k nimž by mohlo kvůli oteplování dojít a které by měly ohromný vliv na planetu. Jde především o možné roztání Grónského ledovce nebo uvolnění skleníkových plynů z arktického permafrostu. Jistotu máme v tom, že oteplování bude pokračovat a že bychom měli dělat maximum možného k jeho zpomalení. 1,5 °C tak nepředstavuje magickou hranici, která by měla vést ke zhroucení ledovců nebo k okamžitému zastavení oceánské cirkulace. S každou desetinou stupně oteplení se ale zvyšuje pravděpodobnost, že dosáhneme bodu zvratu. 


Další články v sekci