Kdy dojde k další výměně mezi severním a jižním magnetickým pólem?

Čas od času dochází k překlopení magnetického pole Země. Kdy přijde to příští a máme se bát?

31.01.2017 - Stanislav Mihulka



Magnetické pole Země je jako neviditelný, ale velmi účinný štít, který naší planetu chrání před zhoubným působením slunečního větru i kosmického záření. Tento štít ovšem ve skutečnosti není příliš stabilní. Čas od času, obvykle několikrát za milion let se magnetické pole Země převrátí. Může trvat i desítky milionů let, než dojde k další takové události. Předpovědět to zřejmě nelze.

Jak by dopadla výměna magnetických pólů?

Severní magnetický pól si během takové události vymění místo s jižním magnetickým pólem. Jak přesně výměna probíhá, není úplně jasné, podle vědců ale magnetické pole zřejmě významně zeslábne, možná tak na 10 procent dnešní intenzity, možná i méně.

Ve fosilním záznamu Země nejsou patrná žádná velká vymírání, která by časově odpovídala jednotlivým převrácením magnetického pole. Je ale otázkou, jak by v takovém případě dopadla naše civilizace, která je do značné míry závislá na elektřině a přístrojích.

TIP: Překvapení v geofyzice. Magnetické pole Země zestárlo o stovky milionů let

K poslednímu plnohodnotnému překlopení magnetického pole, takzvané události Brunhes-Matuyama, došlo před 780 tisíci let. Před 41 tisíci let se během dočasné události Laschamp magnetické pole překlopilo jenom asi na 250 let. Kdy se asi magnetické pole Země překlopí příště?

  • Zdroj textu

    The Conversation

  • Zdroj fotografií

    NASA's Scientific Visualization Studio


Další články v sekci