Jedno slunce nestačí. Ani dvě. Astronomové objevili planetu se třemi slunci

Přibližně 340 světelných let od Země se nachází unikátní planetární systém se třemi slunci

11.07.2016 - Stanislav Mihulka



Kdo by neznal Tatooine, zvláštní svět se dvěma slunci, domovskou planetu Luka Skywalkera, jedné z hlavních postav Hvězdných válek. Astronomové teď objevili planetu v ještě exotičtějším systému, kde by si případný návštěvník mohl užít neustávající denní světlo anebo trojitý rozbřesk a soumrak, podle toho, jaké období tam zrovna panuje. Má totiž hned tři slunce. Celý cyklus oběhu tohoto světa svou délkou tak přesahuje lidský život.

Po asi polovinu oběžné doby o délce 550 pozemských let jsou z povrchu planety pozorovatelné všechny tři hvězdy, ty slabší vždy mnohem blíže k sobě, přičemž při oběhu planety se mění jejich zdánlivá vzdálenost od nejjasnější složky,“ doplňuje Kevin Wagner, hlavní autor práce a objevitel planety HD 131399Ab

Unikátní planeta se třemi slunci

Planetu objevili členové astronomického týmu Arizonské univerzity a použili k tomu metodu přímého zobrazení pomocí soustavy dalekohledů VLT Evropské jižní observatoře ESO v Chile. Exoplaneta s označením HD 131399Ab se liší od všech dosud známých cizích světů – obíhá po zdaleka nejvzdálenější dráze kolem jedné ze stálic ve vícenásobném hvězdném systému. Doposud jsme si mysleli, že takové dráhy jsou velice nestabilní – v důsledku neustálých změn gravitačního působení dalších hvězd v systému.

TIP: Kepler-1647b: Největší známá planeta z těch, které obíhají kolem dvou hvězd

Systém HD 131399 se nachází asi 340 světelných let od nás a na obloze bychom jej nalezli v souhvězdí Kentaura. Planeta samotná je výjimečná v mnoha ohledech. HD 131399Ab je asi jen 16 milionů let stará a je tedy jednou z nejmladších známých exoplanet. Je také jednou z nemnoha exoplanet mimo Sluneční soustavu, které jsme pozorovali přímo. Při povrchové teplotě 580 °C a odhadované hmotnosti 4 Jupiterů se také jedná paradoxně o jednu z nejchladnějších a nejméně hmotných přímo zobrazených extrasolárních planet.

  • Zdroj textu

    ESO

  • Zdroj fotografií

    ESO/L. Calçada/M. Kornmesser


Další články v sekci