Zažitá představa, že se osobnost člověka plně utváří již v mládí, se dle posledních výzkumů nezakládá na pravdě. Podle zatím největší a nejdéle probíhající studie na dané téma, jejíž výsledky publikoval časopis Psychology and Aging, se naše osobnost během stárnutí kompletně proměňuje, podobně jako vzhled.
Zmíněnou studii vedli po 63 let badatelé z University of Edinburgh. Práce započala již v roce 1950 se skupinou 1 209 čtrnáctiletých skotských chlapců a skončila roku 2012, když účastníci experimentu dosáhli věku 77 let. Už od počátku měli posuzovat své vlastnosti a rysy: sebevědomí, vytrvalost, stabilitu nálad, svědomitost, originalitu a touhu se učit. Po 63 letech se muži nechali testovat znovu – a ukázalo se, že mezi výsledky ve věku 14 a 77 let nepanuje téměř žádná shoda.
TIP: Naše „dospělé“ sebevědomí se utváří už ve velmi útlém dětství
Studie navíc potvrdila, že čím delší časový interval mezi hodnocením sebe sama uplyne, tím slabší je vztah mezi „starým“ a „novým“ já. Jinými slovy, porovnáme-li rysy 12letého a 42letého jedince, bude vazba silnější, než pokud srovnáme teenagera se 77letým mužem. Podle badatelů mezi dvěma „já“ oddělenými propastí 63 let „neexistuje prakticky žádný vztah“.