Africké vodopády Epupa mohou zmizet v nenávratnu a s nimi i kočovný kmen Himbů

21.11.2016 - Marek Telička



Vodopády Epupa na řece Kunene jsou významným hraničním bodem mezi Angolou a Namibií. Řeka se tady rozlévá do půlkilometrové šířky a na délce jednoho a půl kilometru kaskádovitě padá dolů. Na nejvyšším samostatném říčním srázu se řítí z výšky dvanácti metrů a celkový vertikální rozdíl dělá pouhých dvacet metrů. I tato nepříliš dravá řeka se stala cílem pro vyprojektování přehrady a vodní elektrárny. Očekává se, že turbíny by měly vyrobit 200 MW energie, ale v suchých letech by výkon určitě byl nižší, což je problém většiny afrických přehrad.

Ohrožený domov kočovných Himbů

Vodní rezervoár, který by takto vznikl, by zaplavil zemi o ploše až 350 km², změnil oblasti níže po toku v pustiny a ohrozil život stovky živočišných druhů na řece závislých. Krása vodopádů by navždy zmizela. Nadto je údolí řeky Kunene tradičním domovem 12 000 příslušníků afrického kmene Himbů – polokočovných lidí, jejichž předci v oblasti žili už před 500 lety

TIP: Národní parky východní Afriky aneb Chudoba a bohatství Etiopie

Himbové tady nikdy neměli lehký život. Paradoxně, poté, co přežili sucha, války, genocidu a jiné pohromy, je pro ně nejhrozivější napřaženou sekerou projekt vodní nádrže. Stavba přehrady by si vynutila přestěhování tisícovky Himbů a zcela změnila i život všech ostatních. Byly by zaplaveny hroby jejich předků, objevily by se silnice, civilizace a nemoci, které patří k nádržím se stojatou vodou.

Oficiální zpráva německé enviromentální organizace Urgewald říká: „Nešlo by ani tak o změnu způsobu života Himbů, jako o jeho naprostou destrukci.“ Když se novináři ptali jednoho z Himbů, který úsek řeky Kunene by nechal zaplavit pro účely stavby, odvětil: „To je, jako byste se ptali, které z mých tří dětí můžete zabít.“

Projekt se zvažuje už několik let a za tu dobu se proti němu postavili nejen Himbové, ale i četné mezinárodní organizace. Existují i alternativní řešení včetně využití zemního plynu nebo solární a větrné energie, ale záměr se stále zvažuje…

Témata

Afrika
  • Zdroj textu

    Příroda 5/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci