Jak vysokého věku se mohou dožívat lidé? Podle experta tisíc let a možná i déle
Molekulární biogerontolog z Birminghamské univerzity věří, že přeprogramování lidského „operačního systému“ by mohlo znásobit maximální možnou délku našeho života
Jak vysokého věku se mohou dožívat lidé? Přestože se v dnešní době značně prodloužila střední délka života, především díky lepší hygieně a zdravotnictví, dřívější výzkum poněkud překvapivě ukázal, že ve společnostech lovců a sběračů, pokud se jejich příslušníkům podaří vyhnout nemocem a násilné smrti, žijí lidé v podstatě stejně dlouho, jako lidé z rozvinutých civilizací.
Z toho plyne, že délka lidského života je za normálních okolností víceméně pevně nastavená, zhruba na 70 let. Velmi kvalitní lékařská péče a velmi opatrná životospráva s tím může trochu pohnout, ale ne příliš. Někteří genetici věří, že v lidském genomu je pevně naprogramovaný limit maximální délky lidského života na cca 115 let, s nímž se víceméně nedá hnout.
Znásobení délky života
Podle jiných odborníků je ale možné zásahy do lidských buněk a genomu dosáhnout značného prodloužení lidského života. Mezi vědce, kteří jsou v tomto směru velmi ambiciózní, patří i molekulární biogerontolog João Pedro de Magalhães z britského Institutu pro zánět a stárnutí na Birminghamské univerzitě. De Magalhães je přesvědčený, že by po jistých zásazích lidé mohli žít až tisíc let. Dospěl k tomu po analýze genomů velmi dlouhověkých živočichů, včetně velryby grónské a rypoše lysého. Pokud dokážeme eliminovat stárnutí na buněčné úrovni, mohli bychom podle de Magalhãese žít třeba až 20 tisíc let.
Jak toho dosáhnout? Pokud je maximální délka lidského života předem naprogramovaná, není vyloučeno, že by bylo možné ji přeprogramovat. Jako když si aktualizujete operační systém v chytrém telefonu. De Magalhães věří, že dokážeme vyvinout léčebné postupy, které by toho mohly dosáhnout. „Chci podvést smrt, pokud to bude jen trochu možné,“ dodává biogerontolog a autor sci-fi příběhů Magalhães.
TIP: U myší zabírá vakcína proti stárnutí: Bude fungovat i u lidí?
Může se nám to podařit v dohledné době? Podle Magalhãese je to nepravděpodobné – i když bychom dokázali zjistit, jak stárnutí funguje, nebude snadné vyvinout účinnou „léčbu“. Jednou se to podle něj ale jistě podaří…