Jak vypadali hobiti? Odborníci rekonstruovali pravděpodobnou podobu člověka floreského

Vědcům se podařilo rekonstruovat tvář „hobita“, který žil před 50 000 lety na indonéském ostrově Flores

02.07.2023 - Stanislav Mihulka



V roce 2003 byly v jeskyni Liang Bua na ostrově Flores objeveny fosilní pozůstatky, které dodnes vzbuzují mnoho vášní. Odborníci zde postupně nalezli části koster celkem 14 jedinců, kteří jsou dnes považováni za zvláštního trpasličího hominina člověka floreského (Homo floresiensis), často přezdívaného „hobit.“

Hobiti, kteří byli v dospělosti vysocí jen asi 110 centimetrů, stále zůstávají do značné míry záhadou, v neposlední řadě kvůli ne právě vstřícnému postoji indonéských úřadů. Podle nálezů kostí a nástrojů vyhynuli poměrně nedávno, zhruba před 50 tisíci lety, krátce po příchodu moderních lidí (Homo sapiens). Navzdory relativnímu mládí fosilií bohužel doposud nebyla získána jejich DNA, která by byla pro vědce jednou z nejcennějších sekvencí.

Ostrovní hobiti

Pokud jde o původ hobitů, v současné době je nejvíce přijímána teorie, podle které jde o blízké příbuzné člověka vzpřímeného (Homo erectus), kteří se zmenšili v důsledku jevu známého jako ostrovní nanismus (porucha růstu v izolovaném prostředí), s nímž se setkáváme u mnoha různých skupin savců − například madagaskarských trpasličích lemurů makiů šedých (Cheirogaleus ravus) nebo lišek ostrovních (Urocyon littoralis), obývajících ostrovy Channel Islands u pobřeží Kalifornie.


Rekonstrukce tváře člověka floreského. (ilustrace: Arc-Team Brazil, Cicero Moraes, CC BY-SA 4.0)

Specialista na 3D modely Cicero Moraes ze společnosti Arc-Team Brasil a jeho spolupracovníci nedávno použili skeny první nalezené kostry hobita, která je téměř kompletní, a vytvořili podle ní detailní rekonstrukci tváře člověka floreského. Vzhledem k absenci genetických dat museli vědci zapojit i představivost. Výsledkem je pravděpodobná podoba dávného hobita.

TIP: Konec hobitů: Co zabilo naše trpasličí příbuzné na ostrově Flores?

Tvar měkkých tkání, které obalovaly kosti hobitů, je do jisté míry pouze kvalifikovaným odhadem. Nevíme ani to, jakou barvu vlasů hobiti měli, ani do jaké míry byli ochlupení. Díky této studii, která zatím neprošla recenzním řízením a byla zveřejněna v elektronické knize OrtogOnline vol. 4, už ale máme hrubou představu, jaké by to asi bylo, setkat se s člověkem floreským tváří v tvář.


Další články v sekci