Jak velká je centrální černá díra v naší Galaxii?

Hmotnost supermasivních černých děr v srdcích galaxií je velmi proměnlivá a může se pohybovat od několika milionů až po miliardy násobků hmotnosti Slunce. Jak je na tom v tomto směru naše domovská černá díra v Mléčné dráze?

17.08.2024 - Michal Švanda



Naše Galaxie obsahuje černé díry různých velikostí, od menších stelárních exemplářů až po centrální supermasivní monstrum, jež dostalo označení Sgr A* neboli Sagittarius A*. Znamená to tedy, že se nachází v pozici nejsilnějšího známého rádiového zdroje v souhvězdí Střelce, přičemž od Země jej dělí zhruba 25 800 světelných let.

Dnes víme, že rádiové záření detekované již v roce 1954 tvoří výsledek složité interakce supermasivní černé díry s okolím. Na základě dlouhodobých pozorování několika tzv. S hvězd, které ji přímo obíhají, se podařilo určit její hmotnost na 4,154 milionu sluncí. Ve srovnání s některými jádry v jiných hvězdných ostrovech jde tudíž o relativně malou supermasivní černou díru. Odpovídající Schwarzschildův gravitační poloměr činí asi 12 milionů kilometrů neboli 0,08 au, nicméně rádiová pozorování ukazují, že rozměr aktivní oblasti galaktického jádra přesahuje 45 au.


Další články v sekci