Jak dlouho vydrží člověk bez spánku, aniž by si nějak ublížil?
Podle odborníků vydrží lidský organismus bez spánku po dobu osmi až desíti dnů. Lidé, kterým se to podařilo, netrpěli žádnými vážnými zdravotními důsledky, měli jen potíže s vnímáním a udržením pozornosti.
Rekord v této oblasti oficiálně drží tehdy sedmnáctiletý Randy Gardner, který v roce 1965 probděl 264 hodin, tedy 11 dní. V roce 2007 nicméně dvaačtyřicetiletý Angličan Tony Wright prohlásil, že tento rekord o několik hodin překonal – v baru Studio ve městě Penzance hrál kulečník a přijímal při tom po celou dobu návštěvy. Wright tvrdí, že dlouhodobé bdění mu umožnila schopnost přepínat z jedné mozkové hemisféry na druhou, kterou získal díky speciálnímu jídelníčku sestávajícímu ze syrové stravy.
Guinnessova kniha rekordů však tyto experimenty neregistruje, jelikož jsou z hlediska lidského zdraví považovány za hazardní. Změny ve fungování organismu nastávají již po 24 hodinách soustavného bdění – zvýší se hladina stresových hormonů a krevní tlak, tělo postupně ztrácí schopnost zpracovávat glukózu, imunitní systém přestane pracovat a tělesná teplota klesá.
Za pokus o nejdelší dobu v bdělém stavu zaplatil životem šestadvacetiletý Číňan Ťiang Siao-šan. Fotbalový fanoušek zemřel v roce 2012 po jedenácti dnech bdění, kdy nepřetržitě sledoval mistrovství Evropy ve fotbale. Ačkoliv byl jinak zdravý, popíjení alkoholu a kouření při pokusu o rekord bylo na jeho organismus příliš.
Jak dlouho musíte spát?
Denní potřeba spánku se během života mění. Takto ji udává pro různé věkové kategorie americký Národní ústav pro zdraví:
- Novorozenci do 3 měsíců: 14–17 h
- Kojenci 4–11 měsíců: 12–15 h
- Batolata 1–2 roky: 11–14 h
- Předškoláci 3–5 let: 10–13 h
- Školáci 6–13 let: 9–11 h
- Teenageři 14–17: let 8–10 h
- Mládež 18–25 let: 7–9 h
- Dospělí 26–64 let: 7–9 h
- Senioři nad 65 let: 7–8 h