Jaderná exploze ve vesmíru? Nízká oběžná dráha Země by byla nepoužitelná zhruba rok

Nedávno se objevily informace, že Rusko vyvíjí satelity schopné nést jaderné zbraně. Co by taková exploze znamenala pro oběžnou dráhu Země?

20.06.2024 - Stanislav Mihulka



Na přelomu letošního dubna a května potvrdili američtí představitelé, že Rusko vyvíjí nový typ satelitu, který je schopný nést jaderné zbraně. Rusko by mohlo takovou zbraň odpálit na oběžné dráze Země. Když v americké Sněmovně reprezentantů probíhalo slyšení na toto téma, republikánský kongresman Mike Turner položil otázku, která se týkala následků takové exploze a délky jejího trvání.

Ničivé radiační pásy

Spojené státy a Sovětský svaz uskutečnily mezi srpnem 1958 a listopadem 1962 několik explozí ve vysoké nadmořské výšce, která odpovídá oběžným drahám satelitů. Nejmohutnější z těchto explozí byla Starfish Prime o síle 1,4 megatun. Veškeré zkušenosti s jadernými explozemi ve vesmíru pocházejí z tohoto období.

Od té doby víme, že jaderné exploze na nízké oběžné dráze vytvářejí umělé radiační pásy, podobné Van Allenovým radiačním pásům. Tyto pásy vytvoří magnetické pole Země, které polapí elektricky nabité částice z jaderné exploze. Vzniknou tím ničivé zóny, které mají devastující následky pro satelity i kosmické lodě.

Umělé radiační pásy se udrží v blízkosti Země poměrně dlouhou dobu. Náměstek ministra obrany pro vesmírnou politiku John Plumb kongresmanovi potvrdil, že nízká oběžná dráha Země by mohla být po takové explozi nepoužitelná pro provoz satelitů zhruba rok. Informace vzbudila obavy nejen u amerických představitelů, ale i u odborníků po celém světě. Rusko navíc nedávno vetovalo rezoluci OSN, která měla potvrdit 50 let starý zákaz umísťování zbraní hromadného ničení na oběžnou dráhu.

Jaderné zbraně na orbitě znamenají bezprostřední riziko pro veškeré satelity na oběžné dráze, ať už je provozují jednotlivé státy nebo soukromé společnosti. Zároveň platí, že odpálení jaderné zbraně by zasáhlo všechny satelity, tedy i zařízení útočníka. Zdaleka přitom nejde jen o vojenské satelity, ale také o satelity komunikační, vědecké, meteorologické, či satelity pro dálkový průzkum Země. Následky takové exploze by byly zásadní, neboť moderní civilizace je na satelitech velmi závislá.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Midjourney AI, PDM 1.0


Další články v sekci