Invaze „vodních hyacintů“: Atraktivní tokozelky dusí řeky v Iráku

Původně okrasná tokozelka se stala obávaným vetřelcem, který zaplavuje vodní nádrže i pomalu tekoucí vody

30.06.2020 - Stanislav Mihulka



Invazní organismy mohou působit ohromné škody a paradoxně obzvlášť nebezpečné jsou ty atraktivní. Estetická přitažlivost je totiž často klíčem k úspěchu některých invazních rostlin či živočichů. Lidé je totiž rádi pěstují, případně chovají, a proto je s nadšením rozšiřují po celém světě.

Platí to i pro pozoruhodnou plovoucí vodní rostlinu tokozelku nadmutou (Eichhornia crassipes), které se kvůli elegantním blankytným květům přezdívá „vodní hyacint“. Původně pochází z Amazonie, odkud se jako okrasná rostlina tokozelka rozšířila po celém světě, tedy do oblastí, kde se teplota vody v sezóně pohybuje mezi 22-34 °C a v období klidu neklesá pod 10 °C. Tokozelka extrémně rychle roste a vytváří hustě zapojené plovoucí porosty, které dokonce unesou člověka. 

TIP: Ve Spojených státech se šíří invazní rostlina způsobující popáleniny

Když někde vyroste tokozelka, prakticky zablokuje celou vodní hladinu. Nedá se tam pak rybařit, koupat, ani plout. V tokozelce se daří malarickým komárům a plžům s motolicemi. Rostlina stíní vodu a snižuje dostupnost kyslíku, což ohrožuje plankton, ryby a další vodní živočichy. Kromě toho je velmi úporným plevelem rýžovišť, kde dovede zcela zničit úrodu. Není divu, že je tokozelka považována za jednu z nejhorších invazních rostlin světa.

Nejnověji se to potvrdilo v Iráku. Země, jejíž ekonomiku těžce poznamenaly nedávné konflikty, teď bojuje s prudkou invazí tokozelky. Tito plovoucí vetřelci se v Iráku ve větším počtu objevili zhruba před 20 lety, zvládli ale zaplavit slavné řeky Eufrat a Tigris. Obě řeky čelí vysychání a značnému znečištění, takže tokozelka je další pohromou, která ještě více zasáhne irácké hospodářství.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NickLubushko / Wikimedia Commons


Další články v sekci