Hubbleův dalekohled pozoroval vypuzenou trpasličí galaxii Tukan
Trpasličí sférická galaxie Tukan představuje cennou galaktickou fosilii a zároveň vyhnance na periferii Místní skupiny galaxií.
Souhvězdí Tukana se nachází na jižní obloze a nepatří k nejvýraznějším ani největším. Přesto se tam nachází bohatá úroda trpasličích galaxií Místní skupiny galaxií, včetně slavného Malého Magellanova mračna. Jednou z těchto galaxií je i trpasličí galaxie Tukan, která je v mnoha ohledech výjimečná.
Jde o trpasličí sférickou galaxii, mnohem menší a méně zářivou, než je většina ostatních trpasličích galaxií. Je stařičká, obsahuje převážně velmi staré hvězdy a astronomové ji považují za velmi cennou galaktickou fosilii. Pro Hubbleův vesmírný dalekohled představuje vhodný cíl pro pozorování a slibuje řadu zajímavých poznatků.
Galaktický vyhnanec
Trpasličí galaxie Tukan je výjimečná i svou polohou ve vesmíru. Patří sice do naší Místní skupiny galaxií, ale je v jejím rámci velice izolovaná. Nachází se ve vzdálenosti asi 3,6 milionu světelných let od gravitačního centra Místní skupiny a je jenom jednou ze dvojice trpasličích sférických galaxií, které se nenacházejí v blízkosti buď Mléčné dráhy anebo Galaxie v Andromedě.
Astronomové se domnívají, že trpasličí galaxie Tukan se dostala na svou současnou pozici v Místní skupině poté, co se asi před 11 miliardami let přiblížila ke Galaxii v Andromedě. Pokud mají pravdu, došlo tehdy vinou souhry gravitačních sil došlo k vyhnání galaxie Tukan na periferii Místní skupiny.
Hubbleův dalekohled využil při pozorování vzdálené a nepříliš zřetelné trpasličí galaxie Tukan možností kamer Advanced Camera for Surveys a Wide Field and Planetary Camera 2. Studium její struktury, složení a historie tvorby hvězd přináší poznatky o mladém vesmíru z doby, kdy vznikaly první galaxie a hvězdy.