Hubbleův dalekohled nabídl spektakulární pohled na hvězdokupu v ultrafialové oblasti
Jednou ze „superschopností“ Hubbleova dalekohledu je pořizování snímků vesmíru s vysokým rozlišením v ultrafialové oblasti. Dokladem jsou nové snímky hvězdokupy NGC 346 z Malého Magellanova mračna.
Hubbleův vesmírný dalekohled má bohatou historii skvělých úspěchů v pozorování vesmíru. Přestože pozornost většiny vědců se dnes upírá k dalekohledu Jamese Webba, Hubbleův teleskop má stále co nabídnout. Proti JWST totiž pokrývá širší rozmezí elektromagnetického spektra. Jeho „superschopností“ je především pozorování v blízce ultrafialové oblasti.
Teď tuto schopnost Hubbleova dalekohledu vědci využili při pozorování impozantní hvězdokupy NGC 346, která se nachází v jednom z nejbližších galaktických sousedů Mléčné dráhy, nepravidelné galaxii Malém Magellanově mračnu. Stejnou hvězdokupu Hubble pozoroval již dříve ve viditelné oblasti, takže astronomové mohli obě pozorování porovnat.
Specialista na UV záření
NGC 346 je mladá otevřená hvězdokupa, kterou pozorujeme poblíž středu emisní mlhoviny N66, tvořené ionizovaným vodíkem (typ HII). Obsahuje desítky velmi hmotných a horkých modrých hvězd, které zaplavují okolí intenzivním zářením, včetně ultrafialového, a trhají s ním na kusy materiál emisní mlhoviny.
Astronomové se domnívají, že tato hvězdokupa obsahuje více než polovinu velmi hmotných hvězd, které se nacházejí v celém Malém Magellanově mračnu. Pozorování v ultrafialové oblasti jsou pro astronomy velmi cenná. Přispívají k pochopení vzniku a vývoje hvězd, což je téma, v němž stále máme co dohánět.