Horší, než jsme čekali: Hmyzokalypsa překonala nejčernější obavy
Studie odhalila nebezpečný úbytek hmyzu a pavouků v Německu. Za úbytek může především intenzivní zemědělství, tvrdí výzkumníci
Od devadesátých let 20. století vědci upozorňují na to, že v krajině ubývá hmyz a s ním i další živočichové. Podle nového výzkumu, který uveřejnil prestižní časopis Nature, se situace hmyzu v Evropě dostala na pokraj katastrofy. Němečtí badatelé tvrdí, že hmyz na našem kontinentu mizí ještě rychleji, než jsme se obávali.
Během svého výzkumu dlouhodobě pozorovali hmyz a pavouky na 150 loukách a ve 140 lesích na území Německa, mezi lety 2007 a 2018. Sledovali přitom jejich celkovou biomasu, rozšíření na daném stanovišti a počet druhů. Ve všech těchto třech parametrech došlo k doslova ohromujícímu poklesu. Biomasa se snížila o 67 procent, rozšíření na stanovištích o 78 procent a počet druhů poklesl o 34 procent.
TIP: Vědci varují: Svět hmyzu je na pokraji katastrofálního zhroucení
Tak dramatický pokles během pouhých deseti let vědce zaskočil. Jak se ale ukazuje, nebude to žádná chyba. Mizí přitom hlavně vzácné druhy, zatímco běžné druhy se zatím docela drží. Hlavním viníkem tohoto stavu je podle odborníků především intenzivní zemědělství. K největším ztrátám došlo na místech, která jsou obklopená intenzivně obdělávanými plochami.