Hlavou proti zdi: Námořní bitva v průlivu Surigao 1944 (3)
Když se v průlivu Surigao proti sobě postavila japonská a americká flotila, odehrál se ve filipínských vodách vůbec poslední dělostřelecký duel bitevních lodí za celou historii války na moři
Ničivé ostřelování japonských lodí během bitvy trvalo celkem 18 minut, z toho sedm byla jeho cílem pouze Jamaširo. Příval olova doslova přeoral její nástavbu, zničil veškeré komunikační vybavení a rozpoutal sérii požárů po celé délce trupu. Přímý zásah velkorážním granátem zničil věž č. 3 a usmrtil její obsluhu, ani poté se však Jamaširo nevzdávala a nadále pálila ze zbývajících hlavní do obou stran ve snaze prostřílet se přes americký odpor.
Předchozí části:
Poslední dějství
Smršť granátů se snesla i na Mogami, který si za cíl vybral křižník Portland. Jeden z 203mm granátů roztrhal na kusy můstek a usmrtil celé jeho osazenstvo včetně kapitána lodi Rjó Tomy. Další série zásahů pak během pár minut zničila tři ze čtyř kotelen. V plamenech a s pouze jedním funkčním šroubem neměl křižník jinou možnost než ustoupit na jih. Pro ústup se rozhodl i kapitán Šigure, kterému vibrace z blízkých dopadů granátů vyřadily z provozu dálkoměry i střelecký radar.
Vpřed tak plula již jen rozstřílená Jamaširo, která se stále snažila střelbu opětovat. Krátce po čtvrté hodině přímo proti ní vyrazila šestice torpédoborců a vypustila salvu torpéd, po které se obrátila zpátky na sever. Zde došlo k tragédii, když lehký křižník Denver chybně identifikoval svůj cíl a zahájil střelbu na torpédoborec Albert W. Grant, na který se v tu samou chvíli zaměřily i sekundární baterie lodě Jamaširo. Ve výsledné křížové palbě na torpédoborec dopadlo přes dvacet granátů a jen se štěstím zůstal na hladině.
To už ale svých cílů dosáhla americká torpéda. Jamaširo utrpěla další dva zásahy, po kterých se její motory definitivně zastavily. Loď se začala nezastavitelně naklánět a nic na tom nezměnilo ani hrdinské nasazení opravárenských čet. Během pár minut dosáhl náklon úhlu na levobok 45°, po čemž kapitán Katsukijo Šinoda vydal rozkaz k opuštění lodi. O pět minut později se bitevní loď převrátila a zmizela pod hladinou zádí napřed. Víceadmirál Nišimura se rozhodl jít ke dnu se svou vlajkovou lodí stejně jako Šinoda. Z celé osádky 1 700 mužů přežilo pouze 10 námořníků, které později zachránil torpédoborec Claxton.
Pronásledování poražených
Jak se mezitím dařilo víceadmirálu Šimovi? Jeho svaz do průlivu vplul ve 3.00, zde číhající torpédové čluny ale zůstávaly pozorné a ve 3.21 jedno z jejich torpéd těžce poškodilo lehký křižník Abukuma. Loď nedokázala pokračovat, Šima ji zanechal za sebou a plul dál na sever. Cestou minul hořící palivo označující hrob Fusó a krátce nato narazil na ustupující Šigure, jehož posádka mu sdělila, že bitva je prohraná.
Jen pár minut poté se na radaru Nači objevily nepřátelské kontakty – šlo o americké torpédoborce a křižníky pronásledující poslední přeživší. Nači okamžitě začal manévrovat do pozice pro útok torpédy, ve zmatku ale jeho posádka přehlédla z temnoty se vynořivší Mogami. Následná srážka ještě více zhoršila už tak kritický stav Mogami a zdemolovala příď Nači. Po této události již Šima nechtěl pokoušet štěstí a rozhodl se pro ústup. Oldendorf jeho pohyb sledoval na radaru a pokusit se Šimu dostihnout. V 7.00 Američané narazili na Asagumo, kterému o dvacet minut později křižník Denver zasadil ránu z milosti.
Práce pro letadla
Šlo o poslední výstřely celé bitvy – okolo půl osmé Oldendorf obdržel zprávu o napadení eskortních letadlových lodí u Samaru. Jeho lodím navíc docházela munice i palivo, kontradmirál proto neměl jinou možnost než se stáhnout k Leyte. Ještě předtím odeslal Kinkaidovi žádost o vyslání letadel z letadlových lodí, která by unikající japonská plavidla dorazila. Tak se i stalo – krátce po deváté hodině Mogami inkasoval dva zásahy bombami a o dvě hodiny později se potopil. Stejný osud čekal i Abukumu, který 26. října dopoledne potopily bombardéry B-24 Liberator startující z pozemní základny. Zbytku japonských lodí se podařilo ustoupit.
TIP: Divoké kočky proti zerům: Americko-japonská letecká bitva o Guadalcanal
Bitva v průlivu Surigao pro Japonce skončila naprostým debaklem. Z Jižního svazu se zachránil pouze Šigure, zatímco Šima odepsal Abukumu a jeho vlastní vlajková loď musela zamířit k opravám. Přesný počet japonských padlých není znám, odhaduje se ale, že zahynulo minimálně 5 000 císařských námořníků. Američané ztratili méně než 50 mužů, z toho 30 na palubě Alberta W. Granta. Ten se rovněž stal jedinou vážněji poškozenou americkou lodí celého střetnutí.