Havajská sopka Kilauea o sobě dala vědět novou spektakulární erupcí
Po několika měsících relativního klidu chrlí havajská sopka Kilauea opět lávu a sopečné plyny. Největší nebezpečí nyní představuje toxický smog.
Štítová sopka Kilauea na Havajských ostrovech je v současnosti jedním z nejaktivnějších vulkánů celé planety. Chrlí lávu téměř neustále a podstatnou měrou přispívá k utváření podoby ostrova. Před pár dny skončila jedna z klidnějších epizod, která trvala pouhé tři měsíce a nyní se již vulkán opět probudil.
Podle americké výzkumné agentury United States Geological Survey (USGS), ve středu 7. června 2023, ve 4:44 ráno místního času začal soptit kráter Halemaʻumaʻu, který se nachází v mnohem větší kaldeře Kilauea na vrcholu sopky. Podle havajských legend je právě tento kráter sídlem bohyně ohně a vulkánů Pelé.
Nová erupce kráteru Halemaʻumaʻu
Láva se nejprve objevila v hloubce asi 10 metrů a rychle vyplnila dno kráteru, s celkovou plochou zhruba 1,5 čtverečního kilometru. Podle informací správy Národního parku Havajské vulkány a z dostupných záběrů je patrné, že součástí erupce, která se zatím vyvíjí spíše pomalu, je i produkce tzv. lávových fontán, které dosahují do výšky kolem 15 metrů.
Jak upozorňují odborníci USGS, rudě zbarvená láva, která obzvláště v noci vytváří nádherné scenérie, nepředstavuje v současné době největší problém. Na prvním místě by se lidé v blízkosti sopky měli bát především vulkanických plynů, což je v tomto případě směs vodní páry, oxidu uhličitého a oxidu siřičitého, která tryská do okolí. Jde o desítky tisíc tun plynů každý den.
Alarmující je hlavně vysoký obsah oxidu siřičitého, který by mohl vést ke vzniku vulkanického smogu. Ten by pak (unášený větrem) znepříjemnil život v celé oblasti. Lidé vystavení toxickému vulkanickému smogu jsou ohroženi zdravotními obtížemi, které se projevují pálením očí, bolestmi hlavy a pálením v krku. Obzvlášť nebezpečný je vulkanický smog pro osoby, které mají astma nebo jiná respirační onemocnění. Dalším nebezpečím je podle odborníků riziko vzniku velkého množství ostrých úlomků vulkanického skla.
TIP: Nové pobřeží: Erupce havajské sopky Kilauea nepřináší jen zmar a zkázu
USGS vydalo varování a přiřadilo erupci červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Podle místních úřadů ale zatím nejsou ohroženy osídlené oblasti v okolí sopky. Smutnou ironií osudu je, že momentálně největší riziko hrozí turistům, které erupce bohužel láká po tisících.