Halucinogenní ketamin prokazatelně omezuje sebevražedné myšlenky

Ketamin se již osvědčil jako účinné anestetikum, zneužíván je ale i jako rekreační droga. Nový výzkum australských vědců ale ukazuje, že by mohl být účinný i v léčbě závažných stavů deprese

10.02.2021 - Stanislav Mihulka



Jen ve Spojených státech se s depresí potýká okolo 16 % dospělé populace. V Česku jsou čísla jen o málo příznivější – nejnovější výzkum odhalil, že zatímco před pandemií mělo minimálně středně těžké deprese kolem pěti procent mužů a sedm procent žen, v průběhu roku 2020 se s podobnými potížemi potýkalo 12 % žen a 8 % mužů.

Vědci a lékaři proto usilovně zkoumají různé léčebné postupy, které by mohly lidem s depresí ulevit, obzvláště s její těžkou a život ohrožující formou. V poslední době se často mluví o ketaminu, účinném anestetiku, které je zároveň (zne)užíváno jako halucinogenní rekreační droga.

O ketaminu je již díky dřívějšímu výzkumu známo, že dokáže „opravovat“ poškozené či nefunkční mozkové spoje a podporovat produkci dopaminu, látky, který funguje jako neuropřenašeč a zodpovídá za vytváření příjemných pocitů. Nový výzkum australské University of the Sunshine Coast tyto účinky ketaminu potvrdil v praxi.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény

Adem Can a jeho kolegové se zaměřili na orální podávání ketaminu, které je příjemnější a praktičtější než injekce. Do svého výzkumu zahrnuli 32 dospělých lidí s chronickými sebevražednými myšlenkami, kterým podávali ketamin v pravidelných dávkách po dobu 6 týdnů. U 69 % z nich došlo během léčby k výraznému zlepšení duševního stavu. U poloviny z těchto pacientů přitom zlepšení vydrželo nejméně 4 týdny po poslední dávce ketaminu. Výsledky jsou to velmi povzbudivé a výzkum bude nadále pokračovat.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Pixabay, Jerzy Górecki (CC0)


Další články v sekci