Háďátka vystavená účinkům kanabinoidů mají ohromnou chuť k jídlu
Experimenty s kanabinoidy odhalily překvapivou podobnost mezi chováním primitivních půdních červů a lidských konzumentů marihuany
Od půdních červů háďátek obecných (Caenorhabditis elegans) nás dělí přinejmenším 500 milionů evoluce. Na první pohled jsme tak odlišní, jak si jen dokážeme představit. Zdání ale klame – vědci nedávno díky pozoruhodným experimentům zjistili, že háďátka intoxikované substancí podobnou účinné látce z marihuany, se vlastně chovají velmi podobně jako lidé. I háďátka totiž zažívají mimořádnou chuť k jídlu, přičemž cíleně vyhledávají jen ty nejlepší pochoutky, které mají aktuálně v dosahu.
„Háďátka jsou po užití kanabinoidů jako divá po jejich oblíbené stravě, zatímco méně oblíbené pokrmy nechávají stranou,“ vysvětluje Shawn Lockery z Oregonské univerzity, jehož výzkum nedávno zveřejnil vědecký časopis Current Biology.
Hladová háďátka na tripu
Badatelé vystavili háďátka obecná kanabinoidu anandamidu. Ten vytváří lidské tělo a váže se na stejný kanabinoidní receptor jako THC, hlavní psychoaktivní látku konopí. Háďátka na rozdíl od lidských konzumentů nezaútočila na ledničku, ale pustila se do nejoblíbenějších kmenů bakterií.
V rozhovoru, který neurovědec Lockery poskytl portálu IFL Science, neskrývá z výsledků experimentu překvapení. Zároveň ale vyjádřuje i jistou míru potěšení ze zjištění, že vlastně nejsme tak rozdílní i vůči nepatrným živočichům. Vzhledem k dlouhé evoluční minulosti, po kterou se naše cesty ubíraly odděleně, je podle Lockeryho opravdu podivuhodné, že na nás kanabinoidy působí tak podobně.
Kanabinoidní receptory a s nimi spojená signalizace se vyskytují u většiny živočichů. Funkce těchto molekul i jejich působení se ale u jednotlivých skupin živočichů může podstatně lišit. U lidí se anandamid i THC váží na kanabinoidní receptor CB1, zatímco u háďátek anandamid působí prostřednictvím „háďátkového“ kanabinoidního receptoru NPR-19. Dřívější výzkum prokázal, že mimořádnou chuť k jídlu vyvolává stimulace kanabinoidních receptorů i u hlodavců.
TIP: Vědci mají jasno: Marihuana po práci neovlivňuje pracovní výkon příští den
Když badatelé použili geneticky upravená háďátka s „lidskými“ kanabinoidními receptory CB1, háďátka se chovala stejně jako předtím a znovu propadla veliké chuti na dobroty. Vše nasvědčuje tomu, že mechanismy ovládající potravní chování lidí a háďátek mají podobné základy. A podobností může být víc. Lockeryho tým do budoucna připravuje testy háďátek s dalšími psychoaktivními látkami, jakým je například psilocybin známý především z „magických houbiček.“