Naše planeta je před smetím z vesmíru chráněná lépe, než si odborníci mysleli. Ukazuje to nový výzkum amerických vědců, podle něhož přilétající kosmický kámen narazí na atmosféru a vzduch pod velkým tlakem způsobí, že meteoroid vybuchne.
Podle vedoucího výzkumu Jaye Meloshe z Purdueovy univerzity v takovém případě panuje velký gradient tlaku vzduchu mezi přední částí kosmického kamene, kde je tlak vysoký a zadní částí, kde je prakticky vakuum. Pokud si vzduch najde cestu, tak se pak snadno dostane dovnitř a meteoroid roztrhne na kusy.
Kosmické kameny vybuchují v atmosféře
Už delší dobu jsme věděli, že kosmické balvany při průletu naší atmosférou vybuchují. Vědci ale nevěděli proč. Meloshiho tým proto detailně prozkoumal případ Čeljabinského meteoru v roce 2013, kdy meteoroid vybuchl velmi silnou explozí.
TIP: Štěstí přeje připraveným: NASA a FEMA cvičí scénář dopadu meteoritu
Vše nasvědčuje tomu, že obyvatele zemského povrchu v Čeljabinsku i na dalších místech světa, která zažila podobný incident, chránila atmosféra tím, že způsobila explozi přilétajícího tělesa. Na Zemi pak nedopadl velký balvan, ale množství malých úlomků, které již nebyly tak devastující.