Gigantická planeta u malé hvězdy odporuje teoriím o vzniku planet
Nově objevený plynný obr TOI-5205b, který je o něco větší než Jupiter, je natolik hmotný, že by podle současných teorií o vzniku planet vůbec neměl existovat
Červení trpaslíci jsou o něco menší a méně zářiví než naše Slunce. Představují nejběžnější hvězdy v Mléčné dráze a nejspíš i v ostatních galaxiích. Ačkoli hostí v průměru více planet než hmotnější typy hvězd, přítomnost velkých plynných obrů u nich není úplně běžná.
O to větší překvapení přinesl objev exoplanety TOI-5205b, kterou detekoval vesmírný „lovec exoplanet“ Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). TOI-5205b je plynným obrem, který je o něco málo větší a těžší než náš Jupiter. Obíhá ale kolem červeného trpaslíka, jehož hmotnost je pouhých 40 procent Slunce. Poměr hmotnosti mateřské hvězdy a její planety vědce pořádně překvapil.
Shubham Kanodia z amerického výzkumného institutu Carnegie Institution for Science a jeho kolegové vypočítali, že poměr mezi hmotností planety a její hvězdy je v případě exoplanety TOI-5205b zhruba 0,3 procenta. Objev vědců nedávno zveřejnil odborný časopis Astronomical Journal.
Nemožná obří planeta
Na první pohled se to možná nezdá, ale jde o velmi vysoké číslo. Vlastně jde o rekord mezi všemi známými planetami červených trpaslíků, u kterých se nám podařilo určit jejich hmotnost. „Mateřská hvězda, tedy červený trpaslík TOI-5205, je jen několikrát větší než Jupiter. Je šokující, že u ní přesto vznikla planeta proporcí Jupiteru,“ nezastírá překvapení Kanodia.
Exoplaneta TOI-5205b je dokonce tak hmotná, že je v konfliktu s našimi teoriemi o vzniku planet. Podle toho, co víme, vznikají planety v planetárním disku, který obkružuje čerstvě zrozenou hvězdu. Aby vůbec vznikla, potřebuje planeta této velikosti nashromáždit značné množství hmoty, ze které vzniká dotyčný planetární systém.
TIP: Nový objev astronomů: Extrémní Země, kde jeden rok trvá 4 hodiny 20 minut
Planeta velikosti TOI-5205b by musela nejprve shromáždit materiál na pevné jádro o hmotnosti cca 10 Zemí. Pak by bylo nutné toto jádro obklopit ohromným množstvím plynu, který by svou hmotností odpovídal zhruba 320 Zemím. Jde o velké množství hmoty a současné modely vzniku planet nepočítají s tím, že něco podobného bylo možné u hvězdy velikosti červeného trpaslíka. Exoplaneta TOI-5205b přesto existuje, navzdory našim teoriím.