Fytosauři z rakouských Alp terorizovali oceán v období triasu

Vysoko v Alpách se našly fosilie mořských fytosarů. Před 210 miliony let tam bylo dno oceánu

13.05.2019 - Stanislav Mihulka



Na počátku období druhohor, tedy v triasu, by pro nás byl svět k nepoznání. Tam, kde dnes jsou velehory, mohlo být třeba dno oceánu. Právě proto lze v rakouských Alpách, v nadmořské výšce asi 2 kilometry, najít pozůstatky mořských fytosaurů, dávných předchůdců krokodýlů, kteří také krokodýly v mnoha ohledech připomínali.

Čtyři nedospělí fytosauři tam byli vlastně objeveni už v roce 1980, aby je o dva roky později vyzvedl tým Přírodovědného muzea ve Vídni. Muzeum fosilie zpracovalo a vystavilo je na veřejnosti. Problém byl ale v tom, že odborníci na fytosaury jsou ještě vzácnější, než tyhle druhohorní fosilie, takže až doposud nebylo jasné, co jsou nalezené fosilie vlastně zač. Až nedávno se mezinárodní tým odborníků dostal k tomu, že fytosaury z Alp popsal jako nový druh Mystriosuchus steinbergeri.

TIP: Teleocrater: Předek dinosaurů byl až překvapivě podobný krokodýlům

Mystriosuchové dorůstali délky přes 4 metry a jako velcí dravci terorizovali menší obyvatele oceánu v období triasu, asi před 210 miliony lety. Zajímavé je, že doposud jsme znali sladkovodní fytosaury. Objevení fytosauři se ale nacházeli v mořských sedimentech, desítky kilometrů od tehdejšího pobřeží. Jak se zdá, fytosauři se asi slané vody nebáli.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Live Science / Mark Witton


Další články v sekci