Francie zastavila výzkum prionů poté, co smrtelně onemocněl druhý laborant

Druhé onemocnění zákeřným a stoprocentně smrtelným prionem za poslední roky spustilo tříměsíční moratorium na výzkum prionů ve francouzských laboratořích

02.08.2021 - Stanislav Mihulka



Priony jsou „infekční“ bílkoviny, které se za normálních okolností vyskytují v mozku. Občas se ale stane, že prionová bílkovina změní své uspořádání a složí se do „vadné“ formy. Tato „vadná“ forma je nesmírně odolná vůči všem možným vlivům a hromadí se v mozku. Jde o nevratný proces, který nakonec mozek zničí. Prionová onemocnění jsou naštěstí velice vzácná, ale po určité době stoprocentně končí smrtí.

Priony se intenzivně zkoumají. Jak se ale ukazuje, tento výzkum není bez rizika. Francie v těchto dnech vyhlásila tříměsíční moratorium na veškerý výzkum prionů ve veřejných institucích. Důvodem je to, že u bývalého zaměstnance laboratoře francouzského institutu INRAE (Institut national de recherche pour l'agriculture, l'alimentation et l'environnement), propukla Creutzfeldtova–Jakobova choroba, nejběžnější lidské prionové onemocnění.

TIP: Konspirační teorie v medicíně: Poprask kolem glyfosátů, boj s obrnou a zákeřné priony

V posledních letech jde o druhý takový případ. V roce 2019 zemřela ve věku 33 let Émilie Jaumain, která se 10 let předtím píchla do prstu jehlou při experimentu s myší nakaženou prionem. Zmíněné moratorium zasáhlo 9 francouzských laboratoří. Během moratoria bude probíhat vyšetřování druhého případu, které by mělo vést k přijetí či zlepšení bezpečnostních opatření.


Další články v sekci