Etiopský národní park Simien: V království paviánů s krvácejícím srdcem
Etiopský národní park Simien vás uhrane jedinečnou horskou krajinou. Strmé svahy i hluboká údolí obývá řada vzácných živočichů, tamním opravdovým králem však zůstává pavián dželada, kterého jinde na světě ve volné přírodě nespatříte
Mocná eroze potřebovala miliony let, než v etiopské náhorní plošině vytvořila pohoří Simien, jedno z nejúchvatnějších horstev planety. Kromě nejvyššího vrcholu země, Ras Dašen s 4 533 m n. m., tam najdete závratně kolmé skalní stěny, hluboká údolí, ale i stolové hory s nádhernými vodopády.
Mezi kozorožci a šakaly
Jedinečná a izolovaně se vyvíjející krajina postupně nabídla útočiště mnoha rostlinám i živočichům, včetně endemitů, kteří se jinde nevyskytují. Z dvaceti druhů velkých savců a 120 druhů ptáků obývajících chráněné území patří k nejvzácnějším etiopský vlk (též simienská liška) nebo kozorožec walia. Domov však v místě našli i paviáni anubi, paviáni pláštíkoví, malé antilopy skákolezové skákaví nebo šakali obecní.
Opravdovým vládcem a zároveň symbolem parku ovšem zůstává pavián dželada: Tito primáti spolu často a živě komunikují a samce zdobí rudá náprsenka, takže se jim někdy přezdívá paviáni s krvácejícím srdcem.
Kříže na úpatí hor
Pohoří má nicméně význam i pro okolní obydlená území: Hory, podzemní pukliny, potoky a říčky totiž v období dešťů vytvářejí vodní zásobárnu nejen pro živočichy v parku, ale i pro tamní města, včetně 120 km vzdáleného Gondaru.
Ostatně celou horskou oblast Simien osídlil člověk již před dlouhými staletími, tudíž ji lemují starobylá historická centra, včetně někdejšího královského města Aksúmu či křesťanské Lalibely s unikátními kostely, rovněž zapsanými na seznamu UNESCO. Na jihu pohoří se pak rozprostírá jezero Tana, obklopené dalšími architektonickými skvosty: Ty dokládají, že před mnoha staletími vedly regionem jedny z nejvýznamnějších obchodních tras na východě Afriky.