ESA testuje „origami“ skládací tepelný štít Pridwen pro opakované použití

Japonské origami a artušovská legenda inspirovaly vývoj unikátního tepelného štítu, který neshoří při průletu atmosférou

02.06.2023 - Stanislav Mihulka



Podle středověkého anglického kněze Geoffreyho z Monmouthu, který měl velký vliv na podobu artušovské legendy, měl král Artuš štít jménem Pridwen. Právě toto jméno zvolila Evropská kosmická agentura ESA pro unikátní tepelný štít pro opakované použití, který v současné době vyvíjí.

Novodobý štít Pridwen je skládací, přičemž podle ESA využívá „upravený postup japonské techniky origami.Když se sonda vybavená tímto štítem vrací zpět na Zemi, Pridwen se rozloží, přičemž má mnohem větší plochu povrchu než klasické tepelné štíty. V důsledku toho vydatně vyzařuje pryč teplo vznikající při průletu atmosférou.

Přistání do sítě na mořské hladině

Tento tepelný štít díky tomu neshoří ani se nerozpadne, což je dnes obvyklý osud všech tepelných štítů. Zároveň zpomalí přistávající sondu natolik, že ji může zachytit do speciální sítě autonomní plavidlo přezdívané Fielder (česky „polař“, tedy hráč v poli, který chytá míč). Fielder zajistí měkké přistání sondy a její rychlou přepravu do přístavu.

Tvůrcem štítu Pridwen je velšská společnost Space Forge, která již otestovala popsaný mechanismus při chytání objektů padajících z výšky až 17 kilometrů. Brzy by měli mít příležitost testovat přistání z oběžné dráhy. Již letos by měla odstartovat jejich první vesmírná mise ForgeStar-1A.

TIP: Nová evropská sonda Solar Orbiter musí odolat síle 13 Sluncí

Vesmírný průmysl by měl pozemským provozům ušetřit ohromné množství energie i emisí,předpovídá zakladatel a výkonný ředitel Space Forge Andrew Bacon. „Štít Pridwen a plavidlo Fiedler jsou klíčové prvky našeho plánu na vývoj plně opětovně použitelných satelitů pro výrobu na oběžné dráze, které mohou zahájit novou průmyslovou revoluci.


Další články v sekci