Drtivá většina lidí se šťourá v nose: Je to nebezpečné a nezdravé, varují vědci
Pokud se občas šťouráte v nose, nejste žádnou výjimkou. První vědecká studie na toto téma z roku 1995 anonymně zkoumala obyvatele okresu Dane z amerického Wisconsinu. Vědci tehdy dospěli k závěru, že alespoň občas se v nose šťourá přes 90 procent sledovaných. Mnozí z nich také anonymně přiznali mukofagii, což je odborný výraz pro snězení vyšťouraného materiálu.
Očividně je to velice běžný zlozvyk. Odborníci ale varují a doporučují, aby lidé tuto praktiku pokud možno drželi na uzdě. Při šťourání může dojít k poranění vnitřních částí nosu, čehož využijí přítomné bakterie a rozpoutají infekci. Při troše smůly může být dost ošklivá, například pokud jde o stafylokoky.
Smrkance pro zdraví?
Někteří lidé věří, že pojídání smrkanců může být prospěšné pro imunitu. Někdy dokonce povzbudí děti, aby to dělali. Před pár lety se také objevila studie, podle které je tato činnost prospěšná pro zdraví zubů. Ani jedna z těchto věcí se ale nepotvrdila. Se vší pravděpodobností to jsou jen pověry.
TIP: Dali byste si? Vědci vyvíjejí energetické superjídlo ze švábího mléka
Hleny v nose fungují jako mucholapka. Zachycují mikroby a nečistoty, které se dostanou do nosu a brání jim ve vstupu do těla. Když člověk tyto hleny spolkne, docílí tím jedině toho, že se dotyční mikrobi dostanou tam, kam chtěli. Jen jiným otvorem. Sečteno a podrženo – mnohem lepší než šťourání v nose je použít kapesník a pořádně vysmrkat.