Dívejte se do světla: Stárnoucí zrak může oživit červené světlo

Pravidelná aplikace červeného světla o vlnové délce kolem 670 nanometrů zlepšuje stav sítnice u lidí vyššího věku

03.07.2020 - Stanislav Mihulka



Zírání do světla se obvykle nepovažuje za dobrou radu. Podle nového výzkumu vedeného britskými odborníky University College London to naopak může být velmi prospěšné pro zrak, pokud jde o správné světlo a jen krátkou dobu, po kterou se člověk do takového světla dívá.

V dnešní době se většina lidí dožívá vysokého věku. Ten je ale bohužel doprovázený celou řadou změn ve fungování orgánů, které nebývají zrovna k lepšímu. V neposlední řadě se to týká zraku, který se lidem s postupujícím stářím nápadně zhoršuje. Například už zhruba od čtyřicátého roku života dochází k rychlému „stárnutí“ buněk sítnice, což snižuje kvalitu zraku.

TIP: Buněčná kouzla: Přeprogramování buněk sítnice může vyléčit vrozenou slepotu

Glen Jeffrey a jeho spolupracovníci zjistili, že tento přirozený proces je možné přinejmenším zpomalit pomocí viditelného světla o dlouhých vlnových délkách kolem 670 nanometrů, tedy takového, které má tmavě červenou barvu. Experiment Jeffreyho týmu potvrdil, že když se lidé dívají do takového světla 3 minuty denně, vede to k opětovnému oživení buněk sítnice a ke zlepšení kvality zraku.


Další články v sekci