Dávní inženýři z Poverty Point: Jejich hliněné stavby přežily tisíce let

Lovci a sběrači kultury Poverty Point v Louisianě vybudovali technicky náročné stavby, které do značné míry mění náš pohled na jejich svět

07.09.2021 - Stanislav Mihulka



Domorodí Američané, kteří obývali oblast známou jako Poverty Point v severní Louisianě před více než 3 000 lety, byli považováni za prosté lovce a sběrače. Nové archeologické nálezy Washingtonské univerzity v St. Louis však vykreslují diametrálně odlišný obraz této první americké civilizace.

Technicky vyspělí lovci-sběrači

Dávní lovci-sběrači dokázali vybudovat na Poverty Point masivní mohyly a sérii půlkruhovitých náspů. Museli k tomu přemístit ohromné množství zeminy. Zvládli to bez pokročilých nástrojů, domestikovaných zvířat i bez vynálezu kola. Jejich stavby vydržely přes 3 tisíce let, aniž by se zřítily nebo podlehly erozi. Postavit něco takového z hlíny je přitom mnohem komplikovanější, než to na první pohled vypadá a vyžaduje to promyšlené postupy.

Jak uvádí vedoucí výzkumu Tristram Randolph Kidder, Poverty Point byl pravděpodobně významným náboženským místem, k němuž tehdejší lidé pořádali poutě, podobně jako dnes muslimové putují do Mekky. Obřady zde náhle skončily asi před 2 200 až 2 000 lety, nejspíše kvůli velké záplavě v údolí nedaleké řeky Mississippi. Dodnes zde ale zůstalo mnoho artefaktů, z nichž odborníci usuzují, že šlo o obydlené místo pulsující životem.

Moderní metody výzkumu, zahrnující například radiokarbonové datování, mikroskopické analýzy materiálů a magnetická měření, poskytují přesvědčivé důkazy, že stavební práce zde probíhaly nečekaně rychle. Vědci nenašli žádné stopy po známkách zvětrávání mezi různými úrovněmi staveb, ke kterým by nevyhnutelně došlo, pokud by stavbu provázely delší přestávky.

Dávní inženýři z Poverty Point

Podle Tristrama Kiddera zjištění zpochybňují dosavadní představy, jak se chovali předmoderní lovci a sběrači. Vybudování obrovských mohyl a náspů v Poverty Point podle něj vyžadovalo velkou a dobře organizovanou pracovní sílu. 

TIP: Archeologové objevili v Amazonii pozůstatky rozsáhlé sítě zvláštně uspořádaných vesnic

Co je ale ještě působivější než rychlost vzniku staveb, je skutečnost, že jsou stále neporušené. Vzhledem k blízkosti Mexického zálivu je tato oblast zásobena vydatným množstvím srážek a zdejší hliněné stavby jsou tak obzvláště náchylné k erozi. Mikroskopická analýza ale ukázala, že domorodí Američané dokázali podle vysoce sofistikovaného receptu smíchat různé druhy jílů, bahna a písku, a vytvořit dostatečně pevné a mimořádně odolné stavby. Objevy v Poverty Point tak podle badatelů do značné míry mění náš pohled na svět a schopnosti etnik lovců a sběračů.


Další články v sekci