Další rána pro Bigfoota: Podle nové studie jde ve skutečnosti o medvěda
Podle nové studie je naprostá většina seriózních pozorování mýtického Bigfoota ve skutečnosti jen setkání s medvědem baribalem.
Bigfoot – tajemné stvoření, jehož existenci dokazují jen rozmazané fotografie – představuje nedílnou součást amerického folkloru. Lidé po něm usilovně pátrají mnoho let a leckdy ho i „nacházejí“. Jedním z lovců tohoto samotářského hominida, kterému severoameričtí indiáni přezdívají seskveč (sasquatch), je i datový analytik společnosti Pinney Associates Floe Foxon.
Foxon nedávno zpracoval analýzu pozorování Bigfoota ve Spojených státech a v Kanadě. Použil přitom pozorování zaznamenaná organizací s výmluvným názvem Bigfoot Field Researchers Organization. Závěry jeho bádání budou nejspíš pro fanoušky tohoto mýtického tvora zklamáním – podle datového analytika mají pozorování Bigfoota zcela běžná a racionální vysvětlení.
Statistika Bigfoota
Prozatím nerecenzovaná a nepublikovaná analýza ukázala, že hlášení o pozorování Bigfoota velmi úzce souvisejí s výskytem medvědů baribalů (Ursus americanus). Floe Foxon to dokonce vyjádřil číslem – podle něj na každých 900 baribalů v daném státě či provincii připadá přibližně jedno pozorování Bigfoota.
Vyprávění o Bigfootovi sahají minimálně do 19. století a jeho pozorování jsou až překvapivě častá (stranou ponechme různou důvěryhodnost takových pozorování). Pokud by v Severní America opravdu žila populace neznámých velkých tvorů, které lidé tak často pozorují, bylo by téměř nemožné, aby se vyhnuli objevení. I to ale zapadá do legend o Bigfootovi, které těmto tvorům připisují takřka nadpřirozenou schopnost skrývat se.
TIP: Další bublina splaskla: Kosti yettiho jsou podle analýzy DNA medvědí
Medvěd baribal je už dlouho mezi podezřelými, pokud jde o pravou identitu Bigfoota. Doposud ale scházela podobná analýza, přímo spojující pozorování Bigfoota s výskytem těchto medvědů.
„Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že naprostá většina seriózních pozorování Bigfoota jsou opravdu setkání s medvědem baribalem. Tím spíš, že baribalové se občas staví na zadní a někdy se tak i pohybují, takže mohou vypadat jako obří opice,“ vysvětluje datový analytik Floe Foxon.