Čínští tchajkonauti mají vstoupit na povrch Měsíce do roku 2030

Čína potvrzuje ambice vyslat pilotovanou misi na povrch Měsíce. První čínští tchajkonauti by na jeho povrch měli vstoupit do konce dekády

30.05.2023 - Martin Reichman



Podle Čínského úřadu pro pilotované vesmírné lety (CMSA) jsou již přípravy na přistání první čínské posádky na Měsíci v plném proudu. Stát by se tak mělo nejpozději do roku 2030. Médiím to na nedávné tiskové konferenci, která se uskutečnila na kosmodromu Ťiou-čchüan, prozradil zástupce ředitele úřadu Lin Si-čchiang (Lin Xiqiang).

Si-čchiang také prozradil, kudy má vést cesta k vysněnému cíli. V první řadě jde o vývoj nového typu nosné třístupňové rakety označované jako Dlouhý pochod 10 (Long March 10). V plánu je i vývoj kosmické lodi, schopné dopravit tříčlennou posádku na povrch Měsíce, lunárního landeru, speciálního skafandru pro výstup na povrch Měsíce a řady dalších produktů. Některé části jsou již v pokročilém stupni vývoje. Týká se to především měsíčního landeru a také materiálů použitelných pro plánovanou pilotovanou misi.

TIP: Nový závod o Měsíc: Čína chystá lunární výzkumnou stanici

Za tímto účelem Čína nedávno představila speciální simulační komoru, vyvinutou Harbinským technologickým institutem v Chej-lung-ťiangu (Heilongjiang). V ní je možné simulovat až šestici environmentálních faktorů. Jde zejména o působení měsíčního regolitu nebo účinky ultrafialového záření. Dlouhodobým cílem Číny je vybudovat na povrchu Měsíce trvale obydlenou základnu.
 


Další články v sekci