Čínská sonda, která chce přistát na rudé planetě, poprvé vyfotila svůj cíl
Čínská sonda, která míří k Marsu, poslala na Zemi první snímek rudé planety. Snímek sonda pořídila ze vzdálenosti 2,2 milionu kilometrů od rudé planety.
Nejčerstvější marsovská mise Číny odstartovala loni v červenci. Po půl roce je sonda Tchien-wen (Tianwen) vzdálená 1,1 milionu kilometrů od Marsu a 184 milionů kilometrů daleko od Země. Očekává se, že Tchien-wen dorazí ještě tento týden na oběžnou dráhu Marsu. V květnu se pokusí na jeho povrch spustit marsovské vozítko, které by mělo zkoumat oblast Utopia Planitia na severní polokouli rudé planety po dobu 90 dní. Jde o oblast, kde v minulosti přistály i americké sondy Viking 1 (1976) a Pathfinder (1997).
Pokud se vše úspěšně podaří, stane se Čína první zemí, která při první misi k Marsu dostala sondu na oběžnou dráhu této planety a na její povrch vyslala výzkumné vozidlo. To by mělo mít celou řadu vědeckých úkolů. Tím hlavním bude analýza složení marsovského povrchu a mapování rudé planety, zejména s ohledem na možné zdroje vody. Neméně důležitým cílem bude pátrání po stopách života – ať už toho dávno zmizelého, nebo i toho, který by se mohl v některých částech planety ukrývat dodnes.
TIP: Vesmírné ambice: Čína připravuje přistání lidské posádky na Měsíci
Celá mise má také sloužit jako demonstrace a otestování technologie, která by měla být základem budoucí čínské výpravy k Marsu. Ta by měla vyrazit přibližně za deset let a měla by vzorky půdy nejen studovat na místě, ale dokonce je dopravit zpět na Zemi k detailním analýzám.