Blízká exploze kilonovy by ohrozila život na Zemi. Riziko je ale téměř nulové
Srážka dvou neutronových hvězd či neutronové hvězdy s černou dírou uvolňuje obrovské množství energie a záření. Na Zemi se ale kilonov naštěstí bát nemusíme
Ve vesmíru občas dochází k monumentálním explozím, které jsou vděčným objektem pozorování astronomů. Většinou se odehrávají ve vzdálených galaxiích. Pokud by ale došlo k takové explozi poblíž Sluneční soustavy, mohlo by to vážně zasáhnout život na Zemi. Hrozbou jsou především vysokoenergetické částice z explozí. Naše planeta je poměrně odolná, díky solidnímu magnetickému štítu a atmosféře, nevydrží ale pochopitelně všechno.
Mezi vesmírné exploze, které by mohly ohrozit Zemi, patří kilonovy. Jde o erupce, které jsou asi tisíckrát jasnější než novy a zároveň se nevyrovnají supernovám. K explozi kilonovy dojde, když se srazí dvě neutronové hvězdy anebo neutronová hvězda s černou dírou. Americká astronomka Haille Perkinsová z Illinoiské univerzity v Urbana-Champaigni a její kolegové v doposud nerecenzovaném odborném článku zhodnotili nebezpečí, jaké představuje kilonova pro život ve svém okolí.
Jaká je bezpečná vzdálenost od kilonovy?
Badatelé vyšli z události z roku 2017, kterou známe jako detekci gravitačních vln GW 170817 a gama záblesk GRB 170817A. Astronomové ji pozorovali také v oblasti viditelného záření a mají tak k dispozici dostatečná data o původních neutronových hvězdách, které se srazily, i množství energie, která se při tom uvolnila. Tato data vědci propojili s počítačovými simulacemi.
Exploze kilonovy přináší tři hlavní rizika. První hrozbou je rentgenové záření z dosvitu kilonovy, které pochází především z polárních oblastí kilonovy a je nebezpečné do vzdálenosti přibližně 16 světelných let. Druhým rizikem je gama záření samotné kilonovy. Značně se rozptyluje na mezihvězdném materiálu a představuje hrozbu asi do vzdálenosti 13 světelných let.
Rentgenové záření a gama záření se pohybují rychlostí světla. Třetí riziko je zákeřnější a dorazilo by asi až o tisíc let později. Jde o vysokoenergetické kosmické záření, které se šíří v podobě sféry z místa exploze, s přispěním rázových vln. Toto záření by bylo smrtelnou hrozbou asi do vzdálenosti 36 světelných let.
TIP: Nedávno detekované gravitační vlny pocházejí z nového typu vesmírné srážky
Jak reálné je ale riziko exploze kilonovy pro Zemi? Ve skutečnosti prakticky nulové. Srážky neutronových hvězd v galaxii jsou nesmírně vzácné, natož aby k tomu došlo v těsné blízkosti Země. Mnohem větším rizikem jsou pro nás třeba masivní erupce na Slunci, pokud by zasáhly naši planetu. Pokud jde o kilonovy, můžeme být v naprostém klidu.