Biotechnologický gigant 23andMe je na pokraji bankrotu. Co se stane s DNA milionů lidí, kterou uchovává?

Lídr v oblasti genetických testů 23andMe se potácí v problémech, které mohou ohrozit i soukromí zákazníků.

24.10.2024 - Stanislav Mihulka



Kalifornská společnost 23andMe se od roku 2006 postupně vypracovala na lídra v oblasti komerčních testů DNA a jednu z největších biotechnologických firem dnešní doby. Rychlý rozvoj a dramatické zlevnění jejích služeb přineslo firmě okolo 14 milionů platících zákazníků. V roce 2021 společnost vstoupila na burzu a hodnota akcií vylétla na 6 miliard dolarů (téměř 140 miliard Kč). To, co dlouhou dobu vypadalo jako další americký sen ze Silicon Valley, ale nejspíš míří k hořkému konci.

Firma je podle analytiků dlouhodobě ve ztrátě. Prodělečná je zejména část zabývající se výzkumem léků. V loňském roce se navíc 23andMe musela vyrovnat s únikem dat a hrozbou hromadné žaloby. Podobné věci se pochopitelně občas dějí, u společností zabývajících se shromažďováním a analýzou DNA to ale představuje obří problém, zvlášť pokud se dotkne téměř sedmi milionů zákazníků. V rámci vyrovnání musela 23andMe zaplatit odškodné ve výši 30 milionů dolarů a cena jejích akcií se zhroutila na 3 % své někdejší hodnoty. Firmu opustila velká část vedení a podle všeho stojí na pokraji bankrotu.

Soukromí až na posledním místě

Takové příběhy se v byznysu stávají. Problém je v tom, že 23andMe skladuje ohromné množství genetických dat milionů lidí a je vážnou otázkou, co se s nimi stane. Hlavním tahákem služeb 23andMe byl jednoduchý domácí test. Zákazníci si za 99 dolarů objednali odběrovou sadu a firmě odeslali vzorek slin. Po jeho vyhodnocení získali personalizovanou zprávu o svém zdravotním stavu včetně predispozic k rozvoji závažných onemocnění v budoucnu. Zákazníkům firma slibovala, že výsledky jsou soukromé a bez jejich souhlasu nebudou za žádných okolností nikdy sdíleny se zaměstnavateli, pojišťovacími společnostmi nebo třeba veřejnými databázemi.

Otázkou, která trápí (nebo by alespoň měla trápit) miliony zákazníků 23andMe je, co se bude s jejich daty dít v případě, že skutečně dojde ke krachu společnosti nebo k jejímu prodeji. Budou jejich citlivé údaje v bezpečí? Může krach společnosti znamenat, že se k údajům o DNA milionů uživatelů dostane někdo nepovolaný? 

Příběh 23andMe tak mimo jiné dokumentuje možná rizika spojená s podobnými službami. To co na počátku vypadá jako jednoduchý nákup na internetu, se v budoucnu může stát velkým problémem a zásahem do soukromí. Většina uživatelů se nezajímá ani o základní podmínky objednávaných služeb, natož aby věnovala pozornost jejich podrobnému znění, které bývá často spojené s řadou právních omezení. Jen tři největší hráči na trhu genetických testů – 23andMe, AncestryDNA a MyHeritage, přitom disponují citlivými genetickými daty asi 50 milionů lidí celého světa.


Další články v sekci