Astronomové pořídili fascinující snímek pozůstatku první pozorované supernovy

Pozůstatek supernovy RCW 86 vytvořila exploze v roce 185 našeho letopočtu, o níž nám zanechali zprávy čínští učenci

08.03.2023 - Stanislav Mihulka



7. prosince 185 našeho letopočtu, za vlády dynastie Chan, zaznamenali čínští astronomové „hvězdného návštěvníka,“ který se náhle objevil v blízkosti hvězdy, kterou dnes známe jako Alfa Centauri. „Hvězdný návštěvník“ byl tehdy viditelný ze Země zhruba osm měsíců. Šlo o první pozorovanou supernovu v historii, o jejímž pozorování se dochovaly historické záznamy.

Dnes je na místě tehdejší supernovy, astronomy označované jako SN 185, ve vzdálenosti asi 9 tisíc světelných let od Sluneční soustavy, mnohem méně jasný, ale zato mnohem větší objekt, pozůstatek supernovy RCW 86. Tato mlhovina je poměrně velká a vědci si nejprve nebyli jistí, zda jde opravdu o stopy hvězdné exploze z roku 185. Průměrné supernově by trvalo asi pětkrát delší dobu, než by její pozůstatek dosáhl velikosti RCW 86.

Síla exploze

Později astronomové pozůstatek supernovy RCW 86 detailně prozkoumali a zjistili, že se rázové vlny tehdejší supernovy pohybují velice rychle, dokonce rychleji než se čekalo – podle výpočtů urazí zhruba 2 700 kilometrů za sekundu a jde skutečně o materiál supernovy, která vybuchla v roce 185.

Jak je možné, že byla supernova SN 185 tak nesmírně energická? Dřívější pozorování odhalila v materiálu pozůstatku supernovy RCW 86 stopy železa. Znamená to, že šlo o supernovu typu Ia, tedy explozi bílého trpaslíka, který byl partnerem běžné hvězdy ve dvojhvězdě a kradl jí hmotu. Právě tyto supernovy uvolňují nejvíce energie ze všech běžných typů supernov.

TIP: Materiál exploze Keplerovy supernovy stále letí rychlostí Mach 31 000

Křehkou eleganci pozůstatku supernovy RCW 86 zachycuje nový snímek, pořízený kamerou Dark Energy Camera (DECam), která je instalovaná na čtyřmetrovém Teleskopu Víctora M. Blanca observatoře Cerro Tololo Inter-American Observatory v horách pouště Atacama. Širokoúhlý snímek nabízí unikátní pohled na celý pozůstatek supernovy.


Další články v sekci