Astronomové objevili vesmírnou Mothru, bizarně jasnou a extrémně vzdálenou hvězdu

Vědci nalezli v datech dalekohledu Jamese Webba monstrózní hvězdu, kterou pojmenovali podle japonské filmové radioaktivní můry.

07.08.2023 - Stanislav Mihulka



Ve vesmíru nalézáme rozmanité hvězdy. Některé z nich jsou velice vzácné a výjimečné. A právě to je i případ nově objevené hvězdy s označením EMO J041608.8−24035, kterou vystopoval Webbův dalekohled ve velmi vzdálené galaxii. Dělí ji od nás asi 10,4 miliard světelných let a vědci ji považují za příklad nesmírně vzácného druhu – tzv. „kaidžu hvězd“. Jde o vzdálená a masivní hvězdná monstra, která ještě navíc pozorujeme zvětšená díky gravitační čočce.

V tomto případě dostala „kaidžu hvězda“ přezdívku Mothra, podle fiktivního obřího radioaktivního monstra podobajícího se můře, známého z japonského filmu Mothra z roku 1961 a z řady dalších příběhů na pomezí science fiction a fantasy. Teď máme Mothru i v hlubokém vesmíru.

Mothra

Snímky dalekohledu Jamese Webba, které zachycují Mothru (LS1). Monstrózní hvězdu, vzdálenou 10,4 miliardy světelných let, podle vědců zvětšuje gravitační čočka objektu z temné hmoty. (foto: NASA, JWST, José Diego, CC BY-SA 4.0)

Vesmírná Mothra

Na objevu a počátečním výzkumu Mothry se podílel početný tým odborníků, který vedl José Diego ze Španělské národní rady pro výzkum (CSIC). Jak vyplývá z jejich studie, která je prozatím k dispozici v podobě nerecenzovaného preprintu, výzkumný tým s podobným personálním složením před časem objevil jinou „kaidžu hvězdu“ přezdívanou Godzilla, která je dnes považována za nejzářivější hvězdu ve známém vesmíru.

Podle Diega a jeho kolegů je Mothra vlastně monstrózní dvojhvězdou, kterou tvoří dva veleobři. Prvním z nich je červený veleobr s teplotou přes 4 700 °C a zářivostí odpovídající zhruba 50 tisícům Sluncí. Jeho společníkem je modrý veleobr s povrchovou teplotou témě 14 000 °C a zářivostí 125 tisíců Sluncí.

TIP: Dalekohled Jamese Webba objevil dvojici kandidátů na doposud nejvzdálenější galaxie

Mothru pozorujeme částečně zvětšenou gravitační čočkou kupy galaxií. Samotná gravitace kupy galaxií by ale podle vědců nestačila na zjištěný faktor zvětšení. K němu nejspíš přispívá ještě další objekt, pravděpodobně trpasličí galaxie, nebo hvězdokupa. Tento objekt je ale pro nás neviditelný, takže se zřejmě prakticky celý skládá z temné hmoty. Jakkoli to zní bizarně, podobné podmínky vědci zaznamenali také u dříve objevené „kaidžu hvězdy“ Godzilly.


Další články v sekci