Astronomové objevili planetární systém s dvojicí vodních světů
Spojené úsilí Hubbleova a Spitzerova vesmírného dalekohledu přineslo úlovek v podobě dvojice vodních exoplanet. Data naznačují i existenci další planety, která by se mohla nacházet v obyvatelné zóně.
K dnešnímu dni známe 5 227 extrasolárních planet, nacházejících se v 3 908 planetárních systémech. Zatímco většina z těchto planet jsou plynní obři velikosti Jupiteru nebo Neptunu, případně kamenné planety několikrát větší než Země (tzv. super-Země), statisticky významný počet představují také planety z velké části pokryté vodou – tzv. vodní světy. Tyto zvláštní planety se nepodobají ničemu, co známe ve Sluneční soustavě a vyvolávají tak mnoho otázek, týkajících se vzniku planet.
Mezinárodní tým vedený vědci z Institutu pro výzkum exoplanet (iREx) na univerzitě v Montrealu nedávno přišel s objevem hned dvojice takových planet. Oba vodní světy, vzdálené od nás zhruba 218 světelných let, jsou navíc součástí jediného planetárního systému.
Vodní světy ze souhvězdí Lyry
Obě exoplanety vědci poprvé zaznamenali již v roce 2014, díky pozorování nedostižného lovce exoplanet – Keplerova vesmírného dalekohledu. Teprve následná pozorování Hubbleova a Spitzerova vesmírného dalekohledu ale odhalila jejich hmotnost, díky níž mohli vědci odvodit charakteristiku obou světů.
Exoplanety označované jako Kepler-138c a Kepler-138d, jsou podle vědců lehčí než „Zemi podobné kamenné světy“, zároveň jsou ale hmotnější než typičtí plynní obři. Obě tělesa jsou podle výpočtů zhruba dvakrát až třikrát větší než Země a podle vědců se z velké části skládají z vody a dalších těkavých látek obklopujících kovové jádro. To ale nemusí nutně znamenat, že se na jejich površích nacházejí oceány. Podle Caroline Piauletové může jít o vnitřní oceány, ukryté pod povrchem.
„Představte si větší verze Europy nebo Enceladu, měsíců bohatých na vodu, které obíhají kolem Jupiteru a Saturnu, pokud by se nacházely mnohem blíže ke své mateřské hvězdě. Místo ledového povrchu by ukrývaly velké obaly vodní páry. Teplota v atmosféře Kepler-138d je pravděpodobně nad bodem varu vody a zřejmě ji tvoří hustá oblaka páry. Pod touto parní atmosférou by mohla být potenciálně kapalná voda o vysokém tlaku, nebo i tzv. superkritická tekutina – kombinace plynu a kapaliny,“ popisuje Caroline Piauletová. Podobné nadkritické tekutiny se vyskytují v atmosférách Jupiteru, Saturnu, Venuše a pravděpodobně i v atmosférách Uranu a Neptunu.
TIP: Překvapivý objev: Vodní světy jsou ve vesmíru mnohem běžnější
Žádná z vodních exoplanet se podle vědců nenachází v obyvatelné zóně, data Hubbleova a Spitzerova dalekohledu ale naznačují existenci další exoplanety, která by se v obyvatelné zóně nacházet mohla! Touto planetou je Kepler-138e, která krouží kolem své mateřské hvězdy ve větší vzdálenosti než její vodní bratříčci a je také mnohem menší. Podle vědců je tato exoplaneta velká zhruba jako Mars a oběh své mateřské hvězdy zvládne za 38 dnů. Žádné další podrobnosti o tomto světě ale v tuto chvíli známé nejsou.